Kars’ta Aşura (Foto)

İmam Hüseyin (as) ve Kerbela Şehitleri, dünyanın ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde törenlerle anılıyor. Kars'taki anma törenlerine, soğuk havaya rağmen büyük ilgi vardı.

Yediden yetmişe binlerce katılımcı sabah erken saatlerden itibaren Hz. Ali Çarşı Camii önünde toplandılar; sinelerini döverek Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii’ne daha sonra da Garnizon Şehitliği’ne yürüyerek birlik, beraberlik mesajları verdiler.
 
Burada konuşan Kars’ın Şii alimlerinden ve Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem, “Bütün İslam coğrafyasında bir matem günü olarak anılan Kerbela faciası İslam aleminin kanayan yarasıdır” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu büyük facianın 1372 yıl sonra yüreğimizdeki ıstırabını paylaşmak, o faciayı bir kez daha kendi gönüllerimizde yaşamak, o facianın şehitlerini saygıyla anmak ve bir daha bu tür faciaların insanlık âleminde yaşanmamasını sağlamak gereken ibret dersini herkesin almasını sağlamak için bir aradayız.

Kerbela faciasının insanlığa kanıtladığı bir olay, sevginin kudretidir, sevginin gücüdür. Peygamber Ehlibeytine yapılan zulüm karşısında, İslam aleminin sessiz kalmayışı, bunca asır sonra dahi bu zulmü kınıyor olması ve ehlibeyt misyonuna sahip çıkıyor olması ancak sevgi ile izah edilebilir. Onun arkasında da ilahi aşk vardır, O aşk, o sevgi işte bütün bunları izah edeceğimiz temel duygudur.

Kerbela’nın ortaya koyduğu ikinci olay, sevginin ötesinde, haksızlığa direnme gücüdür. Haksızlığa teslim olmama inancıdır, haksızlığa boyun eğmeme ve direnmenin, bedelini ödemeyi içine sindirme anlayışıdır.. Kerbela, mazlumların ve mağdurların sembolü olmuş, Hz. Hüseyin ise zulme başkaldırının bayrağı ve onursuzca yaşamaktansa şerefli ölümü tercih etmenin sembolü haline gelmiştir.

Geçen yıl da belirttiğim gibi, biz buradan Aşura Günü’nün birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yas günü ilan edilmesini istiyor ve bekliyoruz. Bugün tüm Müslümanlar için matem günüdür. Kerbela'yı anlamak mazlumu ve zalimi anlamak demektir. Ne zulmedin, ne zulme uğrayın, ne de zulme izin verin. Bugün neredeyse İslam coğrafyasında her yer Kerbela, her gün Aşura’dır. Müslümanların mağduriyeti her geçen gün daha da artmaktadır. Ve en tehlikelisi emperyalizmin ve siyonizmin kışkırtmalarıyla bölgede mezhep savaşı çıkarılmak ve Müslümanları bir birine karşı kışkırtmak istemekteler.

Hz. Hüseyin’in bize öğrettiği şey her zaman adil olmaktır, asil olmaktır, onurlu olmaktır, asla zulme boyun eğmemektir. Hz. Hüseyin’in misyonunu bu şekilde anlayarak yaşantımıza tatbik etmemiz, islam aleminin içerisinde bulunduğu buhrandan kurtulmasının da yegane yoludur.

Kars Valisi Ahmet Kara da, bu yaranın İslam tarihinin kalbinde bir yara olduğunu söyledi. Kerbela yarasının bütün Müslümanların yarası ve acısı olduğuna dikkati çeken Kara, “Bugün bu acımızı paylaşmak için buradayız Hazreti Peygamberin bizzat kendisi adını koyduğu, güzel anlamına gelen güzel insan, güzel imam Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit oluşunu burada anıyor ve bir daha Kerbelaların tekrar İslam dünyasında yaşanmamasını diliyorum
 
İl Müftüsü İlyas Gümüş’ün de konuşmasından sonra dualar edildi, fatihalar okundu. duaların ardından kalabalık, mersiyeler eşliğinde sine ve zincir vurarak, Yeni Mahalle Asri Mezarlığı’na geldi. Aile mezarlarını ziyaret eden vatandaşlar, Kuran-ı Kerim okuyarak dualar etti.
 
Anma törenine Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, İl Müftüsü İlyas Gümüş, Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve vatandaşlar katıldı.

Diğer Haberler