Kafkaslar'da Yeni Saldırı Endişesi

Rusya, Gürcistan'ın silahlanmaya devam ettiğini ve ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'yı yeniden merkeze bağlamak için saldırı gerçekleştirebileceği uyarısında bulundu.

Rusya, iddialarını Cenevre'de bugün yapılacak Rusya-Gürcistan barış görüşmelerine de taşıyacak. 8 Ağustos'da gerçekleşen savaşın ardından yedi kez bir araya gelen taraflar, bölgede barışın sağlanması için çaba harcıyor. Görüşmeler Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avrupa Güvenlik ve İşbiriği Teşkilatı'nın gözetiminde gerçekleşiyor. Görüşmelere sorunlu bölgeler Güney Osetya ve Abhazya da katılıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin bölgede durumun alarm verdiğini, Gürcistan'ın yeniden saldırı gerçekleştirme ihtimalinin çok yüksek olduğunu iddia etti.

Karasin, Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya ile saldırmazlık anlaşması imzalaması gerektiğini de belirtti.

"ABD GÜRCİSTAN'I EL ALTINDAN SİLAHLANDIRIYOR"

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov da yaptığı açıklamada Gürcistan'ın dışardan yoğun bir şekilde askeri destek almaya devam ettiğini, Tiflis'in askeri potansiyelinin Ağustos savaşı öncesinden daha iyi durumda olduğunu savundu. Makarov iddiasında ABD'nin Gürcistan'ı dolaylı bir şekilde silahlandırmaya devam ettiğini söyledi.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow, Interfax'a daha önce yaptığı değerlendirmede kısa vadede silah sevkıyatının düşünülmediğini, ancak uzun vadenin şimdiden öngörülmesinin mümkün olmadığını açıklamıştı. ABD'nin Gürcistan'la yürüttüğü askeri ilişkilerle ilgili açıklamada bulunan Vershbow şu bilgileri vermişti: "Sıklıkla Rus meslektaşlarımızdan bu iddiaları duyuyoruz. Ancak bu doğru değil. Gürcistan'a sağlanan askeri yardım son beş yılda 200 milyon dolar. Biz Gürcistan'a savaş uçakları, tanksavar sistemleri ya da başka ağır silahlar vermedik. Bizim desteğimiz Gürcü ordusunun profesyonel kapasitesini yükseltmekle ilgili. Bununla birlikte şunu da söylemek gerekiyor. Gürcistan bağmsız bir ülke. Afganistan'a önemli destek sağlıyor. Rusya bizim Gürcistan'la olan askeri ilişkilerimizle ilgili çok yanlış bilgilere sahip."

Diğer Haberler