İzi Kaybedilen Muhaliflerin Çoğu IŞİD’de

Ortadoğu uzmanları, Suriye’nin Türkiye ve Ürdün’le ortaklaşa yürüttüğü eğit- donat projesinden ‘mezun olup’ Suriye’ye gönderilen, bazıları Kaide bağlantılı Nusra tarafından kaçırılan, Pentagon’un da önceki gün yerlerini kaybettiğini söylediği muhaliflerin IŞİD’e katılmış olabileceğini öne sürdü.

Sputnik’e konuşan askeri kaynaklar ve Ortadoğu uzmanları, eğit- donat programı kapsamında eğitilen ve yerlerinin kaybedildiği açıklanan muhaliflerin IŞİD’e katılmış olabileceğini, dolayısıyla ABD taktik ve konuşlanma planlarının örgütün eline geçebileceğini iddia etti. Bağımsızlık Enstitüsü’nden (Independent Institute) Ivan Eland, eğit- donat’ın çok büyük bir fiyaskoya dönüştüğünü, kaybolan muhalif sayısının bu fiyasko yanında hiç kaldığını savundu

“Kötü haber şu: Pentagon o kadar beceriksiz ki yeni eğittiği savaşçıları pek de arkadaş canlısı olmayan militan gruplara kaptırmış olabilir. İyi haber: Pentagon o kadar beceriksiz ki başta IŞİD’le savaşacak yalnızca 50 kişi bulabilmişti, dolayısıyla bu o kadar da büyük bir kayıp değil.” 

'KAYBOLANLAR ZATEN BAŞTAN BERİ IŞİD'Cİ OLABİLİR'

Bu bağlamda ABD’nin eğit- donat’a umutsuzca gönüllü toplama çalıştığını söyleyen Eland, bu sebeple IŞİD casuslarının da hiç fark ettirmeden programa katılmış, işleri bitince de yine çaktırmadan örgüte dönmüş olabileceğini belirtti. 

'ILIMLI SÜNNİ ARAP MODELİ YİNE TUTMADI'

Körfez Savaşı’nda görev yapan askeri savaş taktikleri uzmanı Komutan Douglas Macgregor da ABD ordusunun ‘beceriksizliğinin ve saflığının’ köklerinin daha derinlere dayandığını söyledi. Batı’nın ABD imajı taşıyan askeri ve güvenlik güçleri yaratma girişimlerinin ne Vietnam’da ne de Afganistan’da tuttuğunu ifade eden Macgregor, aynı modelin Irak ve Suriye’de de tekrarlandığını vurguladı:  

“Washington’ın taleplerine itaat edecek ‘ılımlı Sünni Arap’ oluşturma fikri bir illüzyondan ibaret. 

Diğer Haberler