İstanbul'da Ruy'et-i Hilal Konferansı

İslam ülkelerinde ramazan ayı ve dini bayramların başlangıç tarihleriyle ilgili farklılığa son vermek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nın daveti üzerine İstanbul'da, ''Uluslararası Ruy'et-i Hilal Konferansı Hazırlık Toplantısı'' düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin çağrısının inanılmaz bir ilgi meydana getirdiğini belirterek, ''Bu ilginin sonucu olarak beklediğimizin çok üstünde bir katılımla hazırlık toplantısı gerçekleştirilecek '' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in ''İslam dünyasında takvim birliğini sağlamaya katkı yapacak, Ramazan-ı Şerif'e ve bayramlara birlikte başlamayı, birlikte bayram yapmayı sağlayacak kapsamlı bir toplantı '' vadettiğini dile getiren Keleş, bu kapsamda 18-19 Şubat tarihlerinde İstanbul 'da hazırlık toplantısı gerçekleştirileceğini bildirdi.

Keleş, ''Hazırlık toplantısı için aslında dar çerçeveli bir katılım düşünülmüştü. Buna rağmen Türkiye 'nin böyle bir çağrısı inanılmaz bir ilgi meydana getirdi ve bu ilginin sonucu olarak beklediğimizin çok üstünde bir katılımla hazırlık toplantısı gerçekleştirilecek '' ifadelerini kullandı .

Ru'yet-i Hilal

Ru'yet-i Hilal'in, hilalin görünmesi anlamına gelen bir tabir olduğunu dile getiren Keleş, kameri ayların başlangıcının, hilalin ilk defa dünyanın her hangi bir yerinden görülmeye başlamasıyla belirlendiğini kaydetti.

Keleş, bazı İslam alimlerinin içtihatları doğrultusunda, bir kısım ülkelerin de kendi coğrafyasından hilalin görülerek kameri ayların başlatılması yönünde kanaatleri bulunduğunu ifade etti.

''Kalpleri sızlatan ihtilaf''

Kameri ay başlarının tespitiyle ilgili 1978 yılında Türkiye'nin öncülüğünde İstanbul'da konferans yapılarak kararlar alındığını ve bunun astronomik kriterlerinin de ortaya konduğunu söyleyen Keleş, ''Bu çerçevede inşallah bu toplantıda da durum yeniden masaya yatırılacak. İslam alimleri bu konuda bir görüş birliğine varırlarsa Müslümanların öteden beri kalplerini sızlatan bu ihtilafta ortadan kalkmış olur'' dedi.

Toplantıya katılım

Toplantı için yapılan çağrının büyük talep gördüğünü ifade eden Keleş, toplantıya İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı İslam Fıkıh Akademisi ile birçok ülkeden İslam alimleri ve bilimadamlarının katılacağını bildirdi.

Keleş, şunları söyledi:

''Tüm ülkelerin katılımıyla gerçekleştirmeyi düşündüğümüz, yani davet etmediğimiz hiçbir İslam ülkesini bırakmayacağız toplantı için. Büyük toplantıda özellikle karar mercinde olan insanların da katılmasını arzu ediyoruz. Büyük toplantı öncesi bu toplantı da bayağı bir kapsamlı olacak. Konunun çerçevesi çizilecek, yol haritası belirlenecek ve ön kararlar alınacak. Büyük toplantının yol haritası belirlenip, eğer toplantıya katılanlar da hep birlikte uygun görürlerse bir sekreterya da oluşturulacak. Bu sekreteryaya Türkiye'nin yanında, Türkiye'nin öncülüğünde İslam ülkelerinden de katılanlar olacak. Bu sekreterya, büyük toplantıyı tertip edecek.''  (AA)

Diğer Haberler