İsrailli Askerlerinden Vahşet İtirafı

"Masum kadın, bebek ve yaşlılar sebepsiz öldürüldü", "Ölü bebek ve hamile kadın resimlerini T-shirtlere bastılar."

İsrail'in kanlı Gazze operasyonunda görev alan askerler insanın kanını donduran itiraflarda bulundu. Askerlerin itirafları, bölgede sivillere yönelik tüyler ürperten vahşetin boyutlarını gözler önüne serdi.

Askerlerin ölü Filistinli bebeklerin ve bombalarla yıkılmış camilerin resmedildiği kıyafetler yaptırmaları ise İsrail'de bile büyük tepkiyle karşılandı.

İsrailli askerler, Gazze'de yaşanan vahşetin boyutlarını İsrail'de yayınlanan Haretz gazetesine anlattı.

Bu İtiraflar İsrail'deki Radikalizmin Boyutlarını Gösteriyor

Askerlerin itirafları İsrail'in düşman tanımının giderek nasıl radikalleştiğini ve savaşla ilgili tüm ahlaki değerleri nasıl görmezden geldiklerini gözler önüne serdi.

Askerlerin, masum kadın, çocuk ve yaşlıları hiçbir sebep yokken vurduklarını büyük bir soğukkanlılıkla itiraf ettileri haberde katilamın boyutları bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Ölülerin Resimleri T-shirtlere Basıldı


İtirafların ikinci ayağında ise T-shirtlere resim ve fotoğraf basan bir mağazaya verilen siparişler yer aldı. T-shirtler, İsrail askerlerinin Araplara yönelik şiddet ve aşağılamalarını da ortaya çıkardı.

İsrail ordusunda görevli askerlerin kendi çizimlerinden oluşan kıyafetlerde, öldürdükleri Filistinli bebeklerin ve hamile kadınların resimleri yer aldı.

T-shirtlerdeki bir çizimde hamile bir Filistinli kadın hedef tahtasında 'bir taşla iki kuş' yazısı ile resmedilirken diğer bir çizimde ise bir Filistin köyünün önünde duran İsrailli asker, 'geldik, gördük, yok ettik' diyor.

Haaretz'e konuşan ancak isimlerini gizli tutan askerler, kıyafetlerin evde ve askeri alanlarda giyilmesinin serbest olduğunu ancak tepki çekmemek için dışarıda giyilmediğini de itiraf ediyor.

Askerlerin itiraflarının en çarpıcı bölümlerinden birini ise Hahamların askerlerle yaptığı konuşmalar oluşturuyor.

Bu İttiraflarla İlgili İsrail Ordusu Askeri Savcılığı Soruşturma Açılmasını İstedi

Askerlerin, "Dökme Kurşun" operasyonu sırasındaki eylemleriyle ilgili anlattıkları üzerine harekete geçen İsrail ordusu Askeri Savcılığı da iddialarla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği 22 gün süren operasyonda ölen bin 434 kişiden 960'ının sivil olduğu açıklanmıştı. 960 sivilden 288'inin çocuk, 121'i ise kadındı.

Ajanslar

Diğer Haberler