İsrail ve Arabistan’ın Geçmişten Günümüze İlişkileri

Siyonist bir araştırma merkezi siyonist rejim ve Arabistan arasındaki iyi ilişkilerin (80’lerin başından itibaren başladı) ilk işaretinin Filistinli-İsrailli kavgalarına son vermek adına Riyad tarafından, Arap ülkelerinin İsrail’i resmen tanıması amacıyla yapılan plan ve projeler olduğu tespitinde bulunuldu.

Haberleşme Uzmanı Yusi Melman tarafından yapılan bu araştırmada Arabistan Eski Gizli Servis Başkanı Bender bin Salman’ın, ülkenin İsrail ile iyi ilişkilerinin mühendisi olduğu belirtildi.
 
Filistin Haberleşme Merkezi’nin bildirdiğine göre bu araştırma, Bender’in Arabistan padişahlık hanedanını İsrail’le iyi ilişkiler kurmaya iten kişi olduğu ortaya çıktı. Çünkü İran ile mücadelede bu iyi ilişkilerin gerekliliğine inanıyordu.
 
Melman, Bender’in 2007 yılında zamanın İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile ve diğer taraftan eski MOSSAD başkanı Meir Dagan’ın da Arabistanlı yetkililerle görüşmelerde bulunduğunu vurguladı.
 
Hatırlatmada bulunan Melman, Dagan ve Arabistanlı yetkililerin arasında görüşülen en önemli meselenin, İsrail’in Arabistan’dan, Siyonistler tarafından böyle bir karar alındığı takdirde İran’ın nükleer santrallerini vurabilmek için İsrail uçaklarına hava sahalarını açmaları yönündeki talebi olduğunu açıkladı. 
 
Ayrıca Melman, ne zaman Netanyahu ve bakanları İsrail ve Sünni Arap ülkelerinin ilişkilerinden bahsetse, herkes onların aslında kimden bahsettiğini iyi biliyor; Suudi Arabistan’dan.
 
Haberleşme Uzmanı Siyonist yetkililerin, bu Arap ülkelerinin insanlarının genel düşünceleriyle ters düşmemeleri için ve bir sorun çıkmasını önlemek adına, Fars Körfezi’ndeki gizlice görüşmelerde bulundukları ülkelerle olan ilişkilerini ortaya çıkarmıyorlar.
 
Aynı zamanda Melman, Arabistan’ın dolaylı yoldan İsrail’e petrol gönderdiğini ve bunu Filistin’in özerk bölgelerindeki ve Irak’ın Kürdistan bölgesindeki veya Ürdün ve Kıbrıs gibi yerlerdeki iki taraf arasındaki aracı tüccarlar sayesinde gerçekleştirdiklerini açıkladı. 
 
Melman tezinin başka bir bölümünde o zamanların başbakanı Menachem Begin’in Riyad’ın plan ve projelerine karşı çıkarak Arabistan’ın o zamanlar bölgede rol üstlenmesine mani oldu.
 
İran ile mücadele etme konusunun, Riyad’ın Filistin meselesine olan duyarlılığını azalttığını söyleyen Melman, öyle ki Riyad bu konunun artık Tel Aviv ile yakınlaşmada şart olmadığını düşünüyordu ve buna rağmen Tel Aviv’in, Riyad’ın bu yumuşak ve esnek tavrını görmezden geldiğini belirtti.
 
Bu Siyonist Uzman Wikileaks internet sitesinin, MOSSAD ile Bahreyn’in, İsrail’e ait güvenlik ürünlerini Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihraç etmede işbirliği yaptığını ortaya çıkaran delillerine de değindi. 

Diğer Haberler