İsrail Ölüm Timinden İnfaz İtirafı

Independent gazetesi, İsrail'in ölüm mangasına mensup eski bir askerin itiraflarını yazdı.

Kimliğini saklayan 30 yaşındaki keskin nişancının itirafları, İsrail ordusunun hedef belirleyerek infazda bulunduğuna dair iddiaların ilk kez birinci ağızdan itirafı olarak kabul ediliyor. 

İsrail'in Filistinli direnişçilere karşı kurduğu öne sürülen ölüm timlerinden birinin mensubu, İngiliz gazetesi The Independent on Sunday'e itirafta bulundu. İsrailli asker itirafında, pusuya düşürdüğü iki Filistinliyi ve onların öldürülüşüne tanık olan iki kişiyi nasıl öldürdüğünü anlattı. Independent gazetesi, 8 yıl önce, İntifada'nın başlarında yaşanan olayın, itirafın sahibi keskin nişancı İsrail askerinin psikolojik sorunlar yaşamasına yol açtığını ve askerin bu infazla ilgili olarak hala anne ve babasına bir şey anlatmadığını yazdı. The Independent gazetesine İsrail askerlerinin itiraflarını veren "Breaking şe Silence" (Sessizliğin Bozulması) adlı sivil toplum kuruluşu aracılığıyla konuşan İsrail askerinin bu itirafı, İsrail ordusunun hedef belirleyerek infazda bulunduğuna dair iddiaların ilk kez birinci ağızdan itirafı olarak kabul ediliyor. 

GENELKURMAY BENİ KUTLADI 

Filistinlilerin İntifada başlatmasının ardından suikastların İsrail ordusunun en sık başvurduğu silahlardan biri haline geldiğini belirten asker, özellikle gözaltı ve tutuklamaların giderek güçleştiği Gazze ve sonra da Batı Şeria'da bu yönteme sıkça başvurulduğunu belirtti. Gazete, itirafın sahibi olan askerin kimliğinin, İsrail dışında tutuklanması ihtimalini ortaya çıkaracağı için gizli tutulduğunu bildirdi. Halen 30 yaşlarında olan eski askerin askerlikten ayrılıp Tel Aviv civarında sivil bir hayat yaşadığını kaydeden gazete, askerin öldürdüğü iki Filistinlinin isimlerinin Cemal Abdürrezzak ve Avni Duheyr olduklarını belirtti. Eski asker, bir tutuklama operasyonu diye başlayan operasyonda, üstlerinin emriyle 4 kişiyi öldürdüklerini ve ardından komutanlarının kendilerine dönemin Başbakan ve Genelkurmay Başkanının kutlama mesajlarını ilettiklerini söyledi. 


YENİ SALDIRI SİNYALİ 

Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze Şeridi'nden devam eden roket saldırılarının sert karşılık bulacağını söyledi. Olmert, İsrail'in güneyindeki kentlere yönelik saldırılara atıfta bulunarak, Hamas'a, saldırıların sert karşılık bulacağı" mesajını iletti. 


İsrailli eski asker: Hedefimizdeki isimler belliydi 

İsrailli eski keskin nişancı, ölüm mangalarının hedef gözeterek Gazze ve Batı Şeria'da operasyonlar düzenlediğini, İntifadadan sonra suikastlerin ve saldırılarının arttığını belirterek, belirli hedefteki isimlere operasyonlar düzenlediklerini kimliğini gizleyerek anlattı.

Kaynak: Yenişafak

Diğer Haberler