İsrail Basınından İlginç İddia

İsrail istihbarat kaynaklarına yakınlığı ile bilinen DEBKA adlı internet sitesi, Erdoğan'ın Tahran ziyaretinde, İsrail'e karşı İran'a istihbarat desteği sözü verdiğini ileri sürdü.

DEBKA'nın haberi şöyle:

“DEBKA’nın askeri kaynaklarının bildirdiğine göre Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Ekim’de gerçekleştirdiği Tahran ziyaretindeki gizli görüşmeler esnasında İran’a, Türk askeri istihbaratı yardımı ve muhtemel bir İsrail saldırısı sırasında hava kuvvetleri desteği yapılmasının sözünü verdi.

Buna göre Türkiye İran’a İsrail’in muhtemel savaş hazırlıklarıyla ve ABD’nin bu saldırıyı desteklemek için Ortadoğu’da yürüttüğü askeri hareketlilikle ilgili istihbarat sunacak.

Kaynaklarımız Türk ve İranlı askeri yetkililer arasındaki görüşmelerin nihai halini, 9 Kasım Pazartesi tarihinde İstanbul’da yapılan oturumun ardından aldığını ve Abdullah Gül ve Ahmedinejad tarafından Salı günü kesinleştirildiğini belirtiyorlar. İran cumhurbaşkanı İslam Konferansı örgütünün misafiri olarak İstanbul'da bulunuyordu.

Türk başbakan, ülkesinin İsrail ile uzun süredir yürüttüğü askeri ve istihbari bağlarını toprağa gömmekle kalmayarak Yahudi devletinin karşısındaki düşman ekseninin tepesine de tırmandı. Türkiye, İsrail sınırlarını çeviren gözetleme karakollarını desteklemeye karar almış durumda: Güneybatıdan Hamas, doğudan Suriye, kuzeyden Lübnan ve şimdi de kuzeybatıdan Türkiye. İran yaklaşan İsrail saldırısı uyarıları ve Amerika’nın bunu desteklemeye dönük hareketleri karşısında bu çevrelemeye güveniyor.

Ankara’daki Batılı istihbarat servislerine göre Türk ordusunun şefleri hükümetlerinin İsrail ile ilişkilerini keserek stratejik bir şekilde İran’a yanaşmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bununla birlikte, İslamcı liderler ordunun politika yapma kapasitesini tedrici olarak engellemiş durumdalar ve Türk ordusunu, Batı karşıtı Ortadoğulu bir ulus ile operasyonel ilişkiler kurmanın ülkenin çıkarına olduğunu kabul etmek zorunda bıraktılar.

DEBKA’nın askeri kaynakları Türk-İran askeri işbirliği haberinin Washington ve Tel Aviv’de şok etkisi yarattığını söylüyorlar. Zira bu iki başkent de istihbarat servisleri tarafından Erdoğan’ın işi Türkiye’yi İslami rejimle müttefik yapacak kadar ilerleteceği noktasında uyarılmadılar.”

Diğer Haberler