İsrail Ablukası Filistinlilerin Canını Almaya Devam Ediyor

Gazze ablukasına karşı mücadele veren Avrupalı bir insan hakları kuruluşu yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Filistinli hasta çocukların tedavi amaçlı olarak Gazze dışına çıkarılmasına izin vermediğini bildirdi.

Filistin enformasyon merkezinin verdiği habere göre Avrupalı insan hakları kuruluşu söz konusu bildiride, siyonist İsrail rejiminin, 2 milyon insanın yaşadığı abluka altındaki Gazze’de Filistinlilere karşı insanlık dışı tutumunun en ilkel insan hakları ile tezat halinde olduğunu bildirdi.
 
Bu bildiride siyonist İsrail rejimi yetkililerinin uluslararası kanunları ihlal ettiği ve cinayet işlediği için yargılanması gerektiği bildirilmiştir.
 
Öte yandan İsrail ablukası altındaki Gazze’de, Filistinli hastaların, bu yılın başından itibaren yurt dışında tedavi için sevk işlemlerinin durdurulması neticesinde 3’ü çocuk 9 hasta öldü.
 
İsrail ablukası altındaki Gazze’de, Filistinli hastaların, bu yılın başından itibaren yurt dışında tedavi için sevk işlemlerinin durdurulması neticesinde 3’ü çocuk 9 hastanın hayatını kaybettiği bildirildi.
 
Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “2017 yılının başından bu yana yurt dışında tedavinin engellenmesi nedeniyle 3’ü çocuk 9 hasta hayatını kaybetti.” denildi.
 
Bu ölümlerden İsrail ile Mahmut Abbas yönetiminin sorumlu olduğu kaydedilen açıklamada, “İsrail ile Mahmut Abbas yönetimi, Gazze’deki hastaları tedavi hakkından mahrum etmek için sıraya giriyor.” ifadesine yer verildi.
 
Açıklamada, ilerleyen günlerde benzer vakaların artabileceğine dikkat çekilerek, insan hakları ve ilgili kuruluşlara, 3’ü çocuk 9 hastanın ölümüne neden olan suça karşı dava açması çağrısında bulunuldu.

Diğer Haberler