İslam Dünyası İstanbul’da Buluştu (Foto)

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu (TAKRİB) ve Saadet Partisi işbirliğiyle İstanbul’da gerçekleşen konferansa İslam dünyasının dört bir yanından birçok önemli isim katıldı.

28 Kasım Perşembe günü İstanbul Akgün Otel’de gerçekleşen toplantı öncesi, İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu (TAKRİB) Başkanı Ayetullah Muhsin Eraki ve Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk bir basın toplantısı düzenleyerek toplantının amacını anlatıp soruları yanıtladılar.

Basın açıklamasının ardından İslami Uzlaştırma Komitesi Oturumu’na geçildi. Caferi alimlerimizden Ş. Alican Göral’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan oturumda dini şahsiyetler, kanaat önderleri, akademisyen ve aydınlar İslam dünyasındaki sorunların çözümüne yönelik fikirleri müzakere ettiler.

Toplantıda ilk olarak Takrib Kurumu Uluslar arası İlişkiler Sorumlusu Dr. Muhammed Hasan Taberrian’ın takdimiyle Takrib Başkanı Ayetullah Muhsin Eraki katılımcılara seslenerek şunları söyledi:

“İslam dünyası zor günler geçirmekte. Küfrün tamamı birleşip İslam’a saldırıyor. Geçmişte düşman net bir şekilde karşımıza çıkıyordu fakat günümüzde aramıza sızıp içimizde cepheler açmakta. Kur’an-ı Kerim müminleri “Kafirlere karşı şiddetli, Müslümanlara karşı merhametli”  olarak tanımlarken biz birbirimize karşı şiddetli, başkalarına merhametli hale geldik. Bu durum kabul edilemez. İslam’ın seçkinleri bu yarayı iyileştirmeliler. Görüş birliğine varmamız için çalışmalar yapmalıyız. İzzetli olarak tanımlanan Müslümanlar kendi problemlerini çözmek için kafirlerden medet umuyor. Bu ayıp değil mi? Alimler bu sorunlar karşısında sessiz kalamazlar, çözüm üretip akan kanı durdurmalılar. Bugün dünyanın dört bir yanından gelen seçkin şahsiyetlerle çözümler üzerine konuşacağız. Allah hepimizin yardımcısı olsun”

Eraki’nin ardından evsahibi Oğuzhan Asiltürk selamlama konuşması yaptı. İsrail’e köle olmuş bir Amerika’dan medet uman Müslümanların olduğu bir dönemde tek ümmetten söz edemeyeceğimizi vurgulayan Asiltürk, Müslümanlar olarak bu konuya çare bulmamız gerektiğini vurguladı.

Asiltürk’ün ardından Takrib Kurucu Başkanı Ayetullah Tashiri, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri, Ayetullah Hasan Ahtari ve İslam dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen konuklar çözüme ilişkin fikirlerini paylaştılar.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkan Yardımcısı ve Gaziler Şurası Başkanı Hacı Mir Aziz Seyitzade, CABİR Başkanı H. Hasan Karabulut, CAFERİDER Başkan Yardımcısı Niyazi Şeren'in de iştirak ettiği konferansta konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, İslam dünyasının iki asırdan bu yana emperyalistlerin oyunlarıyla karşı karşıya kaldığını ifade ederek “Bizler Çanakkale’de çeyrek milyon şehit verip emperyalizmi dize getirdik. Lübnan’da Hizbullah yiğitleri, seksenlerin başında işgalci düveli muazzamayı ülkelerinden kovdular. 2006’da düşmanlar mağrur girip mağdur çıktılar. Tilki sürüsü ne kadar fazla olsa da aslanla baş edemiyor. Bunu düşman gördü ve aslanı aslana boğdurmak planını devreye soktu.” dedi.

İslam dünyasının iki ana sorununun “bağımlı yönetimler” ve Vahabilik olduğunu belirten Özgündüz “İslam ülkelerinin ne yazık ki yüzde doksanı düşmanın emrinde, emperyalistler ne isterse yaptırıyor. İkinci problem ise Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalamak için oluşturulan Vahabilik. O günden bu yana emperyalistlerin ve Petro-doların sayesinde İslami birliği hedef alıyor. Mukaddes toprakları da elinde tutarak “şeytani tevhid” anlayışı ile güya İslamı savunurcasına diğer mezhepleri kafir ilan ediyorlar.

Bağımlı liderlerden ümidimiz yok, o halde birliğe olan inancımız ile Vahabiliğin karşına çıkacağız. Suriye uleması bunu başardı, diğer ülkelerdeki ulema da onlar kadar çaba sarfederse Sünniliği Vahabilikten kurtarmış olurlar.”

Özgündüz’ün konuşmasının tam metni gün içerisinde sitemizden yayınlanacaktır.

Diğer Haberler