İran İslam Devrimi’nin 36. Yıldönümü Kutlandı

İran İslam Devrimi’nin 36. yıl dönümü Başkent Tahran’daki Azadi Meydanında milyonlarca kişinin katılımıyla kutlandı.

Törende konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Batılı yetkililerin, "yaptırımların İran’ı müzakereye mecbur bıraktığı" yönündeki açıklamalarını gerçeği yansıtmadığını söyledi.
 
İran İslam Devrimi’nin 36. yıl dönümü ülke genelinde törenlerle kutlandı. Törenlerin merkezinde ise Başkent Tahran’daki Azadi meydanı vardı. Azadi Meydanında kutlamalar için milyonlarca kişi toplandı.
 
Kutlama törenlerinde, her yıl olduğu gibi bu sene de “Amerika’ya ölüm” ve “İsrail’e ölüm” sloganları atıldı.
 
Başkent Tahran’daki Azadi Meydanı’ndaki törene katılan milyonlara hitap eden Ruhani, “Biz bağımsızlığımızı kolay kazanmadık ve onu kolayca kaybetmeye niyetimiz yok. Bağımsızlık bizim için kendi ayaklarımız üzerinde durmak ve halkın iradesini hakim kılmaktır. Hiçbir gücün İran halkının iradesini etkilemesine izin vermeyiz” dedi.
 
BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu ve İran arasında yürütülen nükleer müzakerelere değinen Ruhani, “Bugün sadece İran halkına düşmanlık besleyenler, nükleer anlaşmanın sağlanmasına karşı çıkıyorlar. Yani Siyonistler... Ama artık bütün dünya Siyonistlerin gerçek yüzünü gördü” diye konuştu.
 
Ruhani, ABD ve Batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların ülkesini müzakereye zorladığı yönündeki açıklamalar hakkında, “İran’ı müzakere masasına yaptırımların getirdiğini iddia edenler yalan söylüyor. İran’ı müzakere masasına getiren yaptırımlar değil mantıktır.
 
Eğer İran’ı müzakere masasına yaptırımların getirdiğine inanıyorsanız o zaman yaptırımlara devam edin. Madem yaptırımlar sonuç veriyordu o zaman sizi müzakere masasına getirten ne?  Neden yaptırımların kaldırılması için müzakere ediyorsunuz o zaman? Yalan söylemeyi bırakın artık. Halklarınıza karşı dürüst olun ve İran karşısında anlaşmadan başka yolunuz olmadığını itiraf edin" ifadelerini kullandı.
 
Ortadoğu’da İran olmadan barış ve istikrarın sağlanamayacağını ve "terörün" yok edilemeyeceğini iddia eden Ruhani," Terörist gruplarla mücadelede Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen halkına yardım eden güç İran İslam Cumhuriyetidir" şeklinde konuştu.
Ruhani konuşmasını, 1979’da yapılan İslam Devrimi’nin sloganı olan “İstiklal, özgürlük, İslami Cumhuriyet” sözleriyle tamamladı.
 

Diğer Haberler