İran'daki Türkiye Vatandaşları Sandık Başında

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran'da ikametleri olan bin 100 Türkiye seçmenin cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerine katılma hakkına sahip olduğuna işaretle, bu seçimlerin Tahran, Tebriz ve Urumiye olmak üzere 3 kentte bir gün süreyle düzenlendiğini kaydetti.

İran’da yaşayan Türkiye vatandaşları, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için sandık başına gittiler.
İran İslam Cumhuriyeti'nde ikametleri olan Türkiye vatandaşları bu sabah, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Tahran, Tebriz ve Urmiye kentlerinde sandık başına gittiler.
 
Tahran’da Büyükelçilik merkezinde sabah saat 08:00’de başlayan seçimde Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Hakan Rıza Tekin de oyunu kullandı.
 
Vatandaşlar yerel saatle 08.00’de sandık başına gitmeye başladı. Vatandaşların oy kullanma işlemleri akşam 21.00’a kadar sürecek.
 
Rıza Hakan Tekin Türkiye dışında yaklaşık 3 milyon 50 bin Türkiye vatandaşının bu dönemki seçimlere katılma hakkına sahip olduğunu belirtti.
 
Hakan Tekin ayrıca bu seçimlerin Tahran-Ankara münasebetleri üzerindeki etkisine işaretle, Türkiye'deki tüm partilerin İran ile ilişkilerin önemi noktasında ortak görüşe sahip olduklarını, seçimleri kazanan parti hangisi olursa olsun iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Diğer Haberler