Irak’ta Cumhurbaşkanı Seçilirken Neler Yaşandı

Irak’ta Berhem Salih’in parlamentoda yapılan ikinci gizli oylamada 219 oyla cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından KDP cenahından tepkisel açıklamalar gelirken, son günlerde yaşananlara dair Arap ve Kürt medya organlarında bir takim bilgiler yansıdı.

Arabi21 sitesine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen KDP’li üst düzey bir yetkili, Iraklı Şii siyasi kesimlerin Fuad Hüseyin’in adaylığının açıklanmasının ardından IKBY Eski Başkanı Mesud Barzani’den KDP Genel Sekreteri Fazıl Mirani’yi aday göstermesini istediği Barzani’nin ise teklifi reddettiği belirtti.
 
Bunu üzerine Barzani’den Irak eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin aday göstermesinin istendiğini söyleyen KDP’li yetkili, Barzani’nin bunu da reddettiğini ve Hanekinli Şii Feyli Kürtlerinden olan Fuad Hüseyin’in adaylığında ısrar ettiğini ifade etti.
 
Öte yandan Reuters haber ajansı, KYB’nin Irak Cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği Berhem Salih’in parlamentoda gerçekleştirilen oylamada oyların büyük çoğunluğunu alarak cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine, “Irak, 25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen Kürdistan bağımsızlık referandumuna destek olmayan adayı seçti” yorumunu yaptı.
 
Ajans, Irak Cumhurbaşkanlığı makamının temsili ama önemli bir makam olduğu değerlendirmesinde bulundu.
 
Ayrıca Irak Parlamentosu’ndaki ikinci oylamadan önce KYB’nin KDP ile vardığı uzlaşmadan vazgeçmesi üzerine bir mesaj yayınlayan KDP Lideri Mesud Barzani, Irak Parlamentosu’nda Cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün yapılan oylamanın önceki oylamalardan farklı olduğunu söyledi.
 
Barzani, “Irak Cumhurbaşkanı adayı ya en büyük Kürt grubu tarafından seçilmeliydi ya da Irak Parlamentosu’ndaki Kürdistan fraksiyonunun bir isim üzerine uzlaşması gerekirdi” dedi.
 
Irak'ta cumhurbaşkanını belirlemek için mevcut mekanizmanın hiçbir şekilde kabul edilebilir olmadığını söyleyen Barzani, yakın bir gelecekte tutumlarının belli olacağını belirtti.
 
Dün öğle saatlerinde KYB ile KDP arasında parlamentodaki cumhurbaşkanlığı oylamasına Fuad Hüseyin’in tek aday olarak katılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtilmişti.
 
KDP ile KYB arasında varılan anlaşma doğrultusunda KDP’nin yeni hükümette KYB'ye 4 üst düzey makamın verilmesini kabul ettiği iddia edilirken, Berhem Salih için de Irak Dışişleri Bakanlığının konuşulduğu bilgisine ulaşıldı.
 
İlerleyen saatlerde KYB’nin Cumhurbaşkanlığı makamının 2 yıl KDP'de, 2 yıl KYB'de kalmasını teklif ettiği, bu teklifin kabul görmemesi üzerine akşama doğru KYB tarafından anlaşmanın bozulduğu bildirildi.

Diğer Haberler