Irak'ta Güvenlik Sorunu ve Arkasındaki Nedenler

Irak'ta Amerikan işgal güçlerinin köy ve şehirlerden çekilmesi için zaman yaklaştıkça, Irak'ın muhtelif şehirlerinde huzursuzluklar da artmaya başladı.

Irak'ın güney batı şehirlerinde meydana gelen patlamalarda onlarca sivil hayatını yitirdi. Onlarca kişi de yaralandı. Patlamaların olduğu yerlerin sivil insanların yoğun olduğu yerlerin seçilmiş olması dikkat çekici. Bu da, halkın korku ve kaygısının artışına yol açacak sabote eylemleri olarak görülmektedir.

Bir çok siyasi yorumcu, Irak'ta meydana gelen terör eylemlerin bir çoğunğun, doğrudan Amerika ve Amerikan işgal güçleriyle bağlantısı ve ilişkisi olduğuna inanıyor. Çünkü, bu yolla, ülkede kaos ve kargaşa çıkarmak isteyen Amerika, dünya kamuoyuna ve Irak halkına, benim çekilmem halinde kaos ve kargaşa çıkar, huzursuzluk başlar mesajı vererek, Irak'taki işgale biraz olsun meşruiyet kazandırmak istemektedirler. Ayrıca, oluşacak güvensiz ortamda, Bağdat ile Wasginton arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşmasında bir takım değişikliklerin yolu da açılmış olacak.

Amerikalı siyasi ve askeri yetkililer, bir kaç hafta önce, Bağdat ile Wasginton arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşmasının değişebileceğini dillendirmeye başlamışlardı bile. Hatta bazı çevreler, bu anlaşmanın değişmesinin zaruretini bile savunuyorlardı. Bunun için de, Amerikan güçlerinin, Irak şehirlerindeki varlıklarının zaruret olduğunu ifade ediyorlar.

Hatırlanacağı gibi, Bağdat-Wasginton arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına göre, Amerikan işgal güçleri, şehirlerden çekilerek, belirlenen üslere yerleşmeleri gerekiyor. Üslere yerleşen Amerikan askerlerinin de, Irak ordusu ve hükümetinin isteği olmaksızın, operasyon yapamayacak ve operasyonlara da katılamayaycak.

Irak'taki Amerikan güçleri komutanı General Ray Odierno, ABD-Irak ortak güvenlik anlaşmasının öngördüğü gibi askerlerin ay sonuna dek başkent Bağdat ve Musul dahil tüm şehirlerin dışına çıkarılacağını ama, eğitmen, danışman ve irtibat subayları kalacağını belirtti. Bu ifadelere bir de hükümetin talebte bulunması halinde Amerikan güçlerinin bu şehirlerde kalabileceğini de dile getirdi. Amerikan güçleri komutanı General Ray Odireno'nun açıklamalarından yola çıkarak, Amerikan güçlerin pekte Irak şehirlerinden çekilmek niyetinde olmadığını söylemek mümkün.

Fakat, Amerikan işgal güçlerinin isteklerine karşı Irak'yı yetkililer şiddetle direniyor. Irak'ın güvenliğini sağlayacak imkan ve potansiyelin bulunduğunu, bu konuda kontrolü devr almaya hazır olunduğunu ifade ediyorlar. Bunun için de ülkenin muhtelif bölgelerinde düzenledikleri bir dizi operasyonlarda, bazı terör ve saldırı eylemlerine karışmış, polis takibi altında bulunan 60'dan fazla kişi göz altına alındı. Ülke genelinde kontrollerde artış oldu. Güvenliğin zaruret olduğu görülen noktalar, takviye güçler gönderildi.

Irak'lı yetkililer, şehir güvenliklerini sağlamak ve kontrol altına almak ikin gerekli hazırlıkları yapıyorlar. Bu hazırlıkları gören Amerikan işgal güçleri ise beklediklerini bulamayacaklarının farkındalar. Bunun için, güvenlik işbirliği anlaşmasındaki bazı maddelerin değiştirilmesi için gerekli şartları oluşturmaya ve gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Meydana gelen patlamaların bu gündem oluşturma ve güvenlik işbirliği anlaşmasının şartlarını değiştirmeyle doğrudan ve dolaylı bağlantısı olduğunu belirten uzmanlar ise ırak'lı yetkililer, Amerikan işgal güçlerinin Irak topraklarından çekilmesinin iç huzuru sağlanması için bir zaruret olduğunu ifade ediyorlar.

irib

Diğer Haberler