Irak Başbakanı İbadi Adaylıktan Çekildi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ikinci dönem başbakanlık talebinin olmadığını ifade ederek, adaylıktan çekildiği mesajını verdi.

AA'nın bildirdiğine göre Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, “Dini merci Ayetullah Ali Sistani’nin talimatına saygı duyuyoruz ve buna uyacağız. İkinci dönem başbakanlık talebim olmadı, olmayacak da. Sandalyeye sarılı kalmayacağım.” diyerek, yeni hükümet için başbakanlık adaylığından çekildiğinin sinyalini verdi.
Irak’ta görev tesliminin silahlı çatışmayla değil barışçıl yollarla olması gerektiğini ifade eden İbadi, “Halka hizmet noktasındaki görevimiz yeni hükümet kurulana kadar sürecek. Barışçıl yollarla görev teslimi dersini herkese vereceğiz.” Dedi.
İbadi petrol fiyatlarının önemli oranda düşmesine rağmen ülke milli çıkarlarını koruduklarına işaretle, fırkacılık duvarlarını önemli oranda yıktıklarını ve dış ilişkileri ıslah ettiklerini belirtti.
Basra gelişmelerine de değinen İbadi, Basra halkının gerçekten eksiklikleri ve ihtiyaçları olduğunu kabul ettiğini fakat aynı zamanda bu durumun farklı hedeflere ulaşmak için suiistimal edilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Irak’ta Necef merkezli Şii dini merci Ali es-Sistani, ülkede geçmiş dönemlerde iktidarda bulunmuş kişilerin yeni dönem için başbakanlığını desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama, ikinci dönem başbakanlık için çabalayan İbadi’ye Necef’ten veto geldiği şeklinde yorumlanmıştı. 
 
Irak’ta genel seçimler 12 Mayıs tarihinde yapılsa da siyasi anlaşmazlıklardan dolayı henüz hükümet kurulamadı.

Diğer Haberler