IMF Kredisi İçin Vatanı Satmayız

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, "Maddi yardım karşılığında vatanımızı ne satarız ne de rehin veririz" dedi.

Türkiye'de hükümeti bir an önce İMF ile masaya oturması için baskılar yapılırken Sri Lanka'da Uluslararası Para Fonu'na tepki sert oldu.

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, Uluslararası Para Fonu IMF'nin kredi için öne sürdüğü hiçbir şartı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Rajapaksa, "Maddi yardım karşılığında vatanımızı ne satarız ne de rehin veririz." dedi. IMF kamu harcamalarının kısılmasını istiyor.

Sri Lanka hükümeti, ekonomik darboğazı aşabilmek için IMF'yle 1,9 milyar dolarlık kredi görüşmeleri yürütüyor. IMF, genel olarak acil kredilerde bazı koşullar öne sürüyor.

Bunlar arasında kamu harcamalarının kısılması ve faiz oranlarının yükseltilmesi de var. Ancak Sri Lanka hükümeti, bu tür önlemler almaya zorlanamayacağını söylüyor.

Sri Lanka'da devlet denetimindeki Daily News gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, "Hiçbir şarta boyun eğmeyeceğiz. Ülkemizi sömürge haline getirmeyeceğiz." dedi.

Son aylarda Sri Lanka'nın çay ve tekstil ürünleri ihracatında önemli oranda düşüş yaşandı. Bu da ülkenin döviz rezervlerini azalttı.

Hükümetin ayrıca, Tamil Kaplanları'yla son dönemlerde girilen çatışmalardan sonra ülkenin kuzey ve doğusundaki yeniden inşa çalışmaları için paraya ihtiyacı var.

Sri Lanka Merkez Bankası, IMF'yle varılacak bir anlaşmanın başka kuruluşlardan kredi almanın da yolunu açacağını ve adaya yabancı yatırımcıları çekebileceğini düşünüyor.

Merkez Bankası, IMF'yle sürdürülen görüşmelerin bu ay sonuna kadar bitmesini hedefliyor.

Sırbistan IMF'yle masaya oturdu

Dün de Sırbistan, IMF'yle 3 milyar euro'luk kredi anlaşması için görüşmelere başlamıştı.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Mlacan Dinkiç, iki yıllık bir program temelinde para birimleri dinarı istikrara kavuşturmak ve ödemeler dengesini sağlamak için bu paraya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Hükümet, IMF'yle görüşmelerin bir haftada tamamlanmasını umuyor.

Küresel mali krizin patlak vermesinden hemen sonra Sırbistanlılar, tasarruf mevduatlarından toplam bir milyar euro çekmişti.

Bu da dinarın değerinin yüzde 25 oranında azalmasına neden olmuştu.

Kaynak: BBC

Diğer Haberler