İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu' ndan Gazze' ye Ziyaret

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu öncülüğündeki bir grup İKT heyeti, İsrail saldırılarıyla büyük bir yıkım yaşayan Gazze'yi ziyaret etti.

KAHİRE- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu öncülüğündeki bir grup İKT heyeti, İsrail saldırılarıyla büyük bir yıkım yaşayan Gazze'yi ziyaret etti. Mısır'ın Rafah terminalinden Gazze'ye giren İhsanoğlu'nu Hamas'ın Sosyal İşler Bakanı Ahmet el Kürd liderliğindeki bir heyet karşıladı. Yapılan kısa ortak basın açıklamasından sonra Gazze Şeridi'nde yıkılan yerler ziyaret edildi.
Saldırılardan en büyük yarayı alan Abed Rabbo bölgesindeki yıkım karşısında etkilenen İhsanoğlu, bölgede UNİCEF tarafından kurulan çadırları da ziyaret etti. İsrail'in yerle bir ettiği bir çimento fabrikasını da gezen İKT Genel Sekreteri, burada yaptığı kısa açıklamada, Gazze halkıyla dayanışma için bölgeyi ziyaret ettiklerini ifade etti. İhsanoğlu, "Bölgede büyük bir yıkım olmuş, ancak en önemli olan kalplerde yıkım olmamasıdır. Gazze halkının dimdik ayakta olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

İhsanoğlu'nun programındaki Filistin Parlamentosu'nu ziyaret ise Filistinli yetkililerin hazır bulunmamasından dolayı iptal edildi.

Mısır dönüşü Türk gazetecilerin sorularını cevaplandıran İKT Genel Sekreteri, Gazze'deki acıların dindirilmesi için uluslararası çapta bir seferberlik gerektiğini vurguladı. Gazze'ye çok yardım geldiğini ancak İsrail'in kapıları kapatmasından dolayı bu yardımların içeri giremediğinin altını çizen İhsanoğlu, bu konuda BM Güvenlik Konseyi'nin kesin karar alması gerektiğini vurguladı.

Cihan

Diğer Haberler