İhsanoğlu İsviçre' de Konuştu: İslamı Öcü Yaptılar

İKÖ Genel Sekreteri, İslamofobi'nin verdiği zararı anlattı.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Cenevre'de olaylı başlayan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "islam korkusu kampanyası, müslümanların görünümünü, onurunu, kültürel kimliğini ve kendine güvenlerini olumsuz şekilde etkileyerek insan haklarına zarar verdi" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmenejad'ın konuşması sırasında birçok batı ülkesi temsilcisinin salonu terk ettiği toplantıya katılan İhsanoğlu, özellikle batı ve Avrupa grubu ile İslam ülkeleri arasında bir uzlaşma ortaya çıkması için büyük çabalar sarf ettiğini belirterek, İKT'nin bu müzakerelerin hazırlık sürecinde yaptığı olumlu katkıları vurguladı.

İhsanoğlu, İslam ülkelerinin, konferansın hedeflerine ve ilkelerine olan bağlılıklarını dile getirdikten sonra, 2001 yılında Güney Afrika'nın Durban kentinde düzenlenen ilk konferansta ırkçılıkla, ayrımcılıkla ve yabancı düşmanlığıyla ortak mücadelesinde bir kilometre taşı oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Müslümanlara karşı ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük de önde gelen bir ırkçılık türüdür. Son dönemde bu tür ırkçılık ön plana çıkmıştır. İslamofobi kampanyasının Müslümanların görünümünü, onurunu, kültürel kimliğini ve kendine güvenlerini olumsuz şekilde etkileyerek insan haklarına zarar vermiştir. Tüm bu gelişmeler, diplomatik tavırlar da dikkate alındığı zaman bu konuda daha açık ve samimi uluslararası düzeyde bir tartışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir."

İhsanoğlu, bir kültürü diğer kültüre karşı kullanmaya yönelik kışkırtmaların kesin bir dille uluslararası toplum tarafından reddedilmesi gerektiğini söyledi. Genel Sekreter, İKT'nin sonuna kadar bu konuda üzerine düşeni yapacağını ve böylece uluslararası düzeyde bir uzlaşmanın ve karşılıklı anlayışın ortaya çıkarak kültürler arasında barış ve huzurun, işbirliği içinde birlikte yaşamanın sağlanabileceğini kaydetti.

Dünyabülteni

Diğer Haberler