Hz. Fatıma (sa) İstanbul'da Anıldı (Foto)

Hz. Fatıma'yı tanıtmak ve anlatmak fikriyle yola çıkan Hz. Fatıma Platformu, 2013'ün ilk programını İstanbul'da düzenledi. 31 Mart Pazar günü Çemberlitaş Fırak Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programa ilgi büyüktü.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda, Hz. Fatıma Platformu'ndan Yazar-Necla Saydam, açılış konuşmasında, “Bu din gerçekte ne yapmak istiyor, nasıl bir insan ve toplum öngörüyor, neyin inşasını hedefliyor biz Müslümanlar çok fazla uğraşmadık bu sorularla. Oysa bu soruların cevapları için hayatlarını ortaya koydular Peygamber ve ailesi. İşte bizleri biçimlendirecek din için hayatlarının taşları vahyi bilgiyle döşenmiş bu insanları iyi tanımak ve içselleştirmek gerekiyor. Bu onları kutsamaktan çok farklı bir şey. Hayatlarımıza hayatlarını nasıl alacağımızla ilgili bir şey.  Nasıl olacak hayatlarımıza hayatlarını almak? Öncelikle çağın şiddetli ekonomik, kültürel, sosyal, sanatsal fırtınalarında birey olarak savrulmamak için sıkıca tutunduğumuz ve bizi kaybolmayacağımız bir zeminde tutacak dayanaklara ihtiyacımız var.  Her davranışı vahiy olan Peygamberin vahyin çatısında yetiştirdiği Hz. Fatıma ve Hz. Ali’den ve bu iki müstesna insandan oluşan aileden daha sağlam ne olabilir?” dedi.

Programda Aşkın Şehidi ve Aşkın Elçisi kitabıyla milyonları etkileyen Ahmet Turgut da, kendine has üslubuyla Hz. Fatıma'yı anlattı.

Daha önceki yıllarda yaptıkları sokak röportajları ile hem video paylaşım sitelerinde hem de sosyal medyada büyük ses getiren platform, bu yıl mikrofonunu Anadolu'nun sokaklarına çevirdi onlara Hz. Fatıma'yı sordu.

Veysel Çelikdemir'in Kum Sanatı Gösterisiyle Hz.Fatıma'nın hayatından kesitler sunduğu törene Cemal Aykaç şiirleri Hz. Fatıma Gençlik grubu ilahileriyle renk kattı.

Gelenekselleşen programın gelenekselleşen kitapçığı "Vahy evinin kızı Hz. Fatıma" üst başlığında "Edebiyatçıların ve İlahiyatçı kadınların Kaleminden Hz.Fatıma" kitabı da katılımcılara hediye edildi. 

Diğer Haberler