Hocalı Katliamı' nın "Soykırım" Sayılması İçin Kampanya Başlatıldı

Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan, Ermeni çetecilerinin Hocalı’da dünyanın gözü önünde bir soykırım gerçekleştirdiğini belirterek, "Bir grup Türk aydını olarak Hocalı’nın uluslararası kamuoyunda soykırım olarak kabul edilmesi için kampanya başlattık" dedi.

Oğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün Ermenistan’ın işgali altında bulunan Karabağ’ın Hocalı kentinde gerçekleştirilen soykırımın üzerinden 17 yıl geçtiğini bu süre içinde bu soykırımda yaşamını kaybedenlerin çeşitli etkinliklerle anıldığını, fakat bu olayın hiçbir zaman uluslararası boyuta taşınamadığını ifade etti.

Bir gurup Türk aydını olarak www.hocalisoykirimi.com adresiyle ulaşılan web sayfası hazırladıklarını anlatan Oğan, şunları söyledi: "Bu sayfaya girerek Hocalı’da yaşananların soykırım olduğunu kabul edenler kayıt yaptıracaklardır. Hedefimiz soykırımın 18. yıl dönümü olan 2010 yılında 1 milyon kişinin bu siteye kayıt yaptırmasını sağlamaktır. Daha sonra kayıt yaptıran, yani kampanyaya katılanların listesiyle Avrupa İnsan Hakları (AHİM) ve Birleşmiş Milletler (BM) ile BM’nin sözleşmesi gereği ilgili bütün kuruluşlara başvurarak, Hocalı’da yaşananların soykırım olduğunun kabulünü isteyeceğiz."

-"BM SÖZLEŞMESİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN"-

BM Sözleşmesi’ne bakıldığı zaman soykırım tarifinin açık açık yapıldığını anlatan Oğan, Hocalı’da sadece bir kesimin ortadan kaldırılmadığını, ayrıca insanların işkence ile öldürüldüğünü söyledi.

Yakın tarih içinde birçok yerde savaşların olduğunu ve insanların öldürüldüğünü vurgulayan Oğan, şöyle devam etti:

"Bosna Hersek’te, Filistin’de, Irak’ta da soykırım yaşanmıştır. Ama orada sadece insanlar öldürülmüştür. Hocalı’nın farkı ise Ermeni çeteciler burada insanları öldürmekle kalmamış ağır işkenceler de yapmışlardır. Hocalı’da kinlerini ortaya döken Ermeni çetecilerce cesetlere bile işkence edilmiştir. Tüm Türk halkını kampanyaya katılmaya çağırıyoruz. Hocalı için artık sessiz kalmamız mümkün değildir."

-HOCALI’DA NELER YAPILDI-

Kampanya için hazırlanan web sitesinde Hocalı katliamıyla ilgili bilgi verdiklerini anlatan Oğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 yılında Ermenistan ordusu sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan 613 kişiyi en ağır işkenceler uygulayarak soykırıma tabi tutmuştur. Katledilenlerin 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve 7’den fazlası ise yaşlıydı. Bu katliamdan toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuştur. 1275 kişi ise rehin alınmış, 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin yakıldığı, birçoğunun kafa derilerinin yüzüldüğü, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır."

-ERMENİLER’İN İMZALADIĞI ANLAŞMALAR-
Ermeniler tarafından Hocalı’da gerçekleştirilen vahşetin uluslararası camianın suç olarak kabul ettiği soykırım ve insanlığa karşı suçlar kapsamındaki tanımlamalarla birebir örtüştüğünü dile getiren Oğan, Ermenilerin de imzaladığı uluslararası tüm sözleşmelere göre Hocalı’da yapılanın soykırım olarak tanınması gerektiğini kaydetti.

26 Şubat 2009 tarihinde açılan web sitesine daha hiçbir tanıtımı yapılmadan 2 binden fazla kişin kayıt yaptırdığını da bildiren Oğan, "çağımız internet çağı olduğuna göre böyle bir kampanyayı internet üzerinden başlattık. Tüm Türk halkını ve insanlığı kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz" dedi.

Diğer Haberler