Hizbullah’ın Eğittiği Hamas Askerleri İsrail’in Korkulu Rüyası Oldu

Siyonist Rejim Güvenlik ve Askeri analisti Yossi Mailman Mearyu Dergisinde yazdığı makalede işgalci Siyonist Rejim deniz kuvvetlerinin Hizbullah ile denk olacak şekilde gücünü artırma çabalarını değerlendirdi.

Siyonist analist makalesinde şu ifadeleri kullandı: İsrail sadece gaz alanları konusunda değil hatta diğer deniz alanlarında da artan tehditlerle karşı karşıyadır. 
 
Hamas deniz gücüne sahiptir ve bunu korumaya çalışmaktadır. 
 
Bu hareket (Hamas)  “zor kaya” operasyonunda 4 dalgıç göndererek İsrail’e nüfuz etmeye çalıştı ancak bu dalgıçlar Zeykeym sahilinde yakalandılar. 
 
Bir deniz kuvvetleri komutanının açıklamalarına göre, dalgıçlar çok iyi mücadele etti. Hatta sert kaya operasyonundan önce bu kişilerin böyle bir işi başarabilecek güçte olduklarını anlamıştık. Bu nedenle dalgıçların tanınması ve tespit edilmesi için sistem oluşturmak amacıyla çalışmalara başladık. 
 
Mailman daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Deniz kuvvetlerince verilen bilgilere göre, Hamas’a bağlı deniz kuvvetlerinin onlarca askeri bulunmaktadır ve bu askerlerin becerileri artmıştır.
 
Hamas, askerlerinin İran ve Lübnan Hizbullahı’nın yanında eğitim alması neticesinde gücünü artırmayı başardı. Eğitim gören bu askerler Gazze’ye döndükten sonra Hamas’ın yeni askerlerini eğittiler. 
 
Bu komutan İsrail deniz kuvvetlerinin ve aslında İsrail Ordusunun önceliğiyle ilgili olarak şunları söyledi: İlk hedef Hizbullah’tır. Bunun nedeni, Hizbullahı’n İran ile doğrudan bağlantısı olmasıdır. Hizbullah bizim en ileri teknolojiye sahip düşmanımızdır. Hizbullah’ın özel deniz birliklerinin olduğu ve iyi eğitimli komando birliklerini kullanacağını söyleyebiliriz. Hizbullah deniz altında iyi eğitimli ve ileri teknolojiyle donatılmış dalgıçlar kullanıyorlar. 
 
Sonuç olarak İsrail Ordusu dalgıçlarla nüfuz senaryosuna karşı hazırlanmaktadır. Ancak Hizbullahı’n asıl deniz yoluyla oluşturduğu tehdit, daha önce 2006 yılında Lübnan’a karşı yapılan savaşta İsrail askerlerini taşıyan gemiye karşı da kullanılmış olan İran yapımı deniz füzeleridir. 

Diğer Haberler