Heniyye Liderliğindeki Hamas Heyeti Mısır’a Gitti

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığında bir heyet, Gazze’de yaşanan son olayları görüşmek üzere Mısır’a gitti.

El Hayye, Arap ve İslam ülkeleri ile Mısır’ın desteğini harekete geçirmek noktasında faydalı bir görüşme olduğunu düşündüklerini ifade etti.
 
El Hayye, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in Mısır’ın Filistin halkının haklarını kazanmasında ve özellikle Gazze halkının haklarını kazanmasında arkalarında olduklarını söylediğini aktardı.
 
Abbas Kamil’in Hamas heyetine Gazze’deki abluka ve Refah Sınır Kapısı konusunda da vaatlerde bulunduğunu söyleyen El Hayye, “Abbas Kamil’in Gazze’ye uygulanan ambargonun hafifletilmesinde ve ihtiyaç halinde Refah Sınır Kapısının açılması konusunda yardımcı olacaklarını ifade ettiğini” söyledi.
 
Hamas heyeti ile Mısır istihbaratı arasında yapılan görüşmede ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının oluşturacağı etkiler de görüşüldü.
 
Görüşmenin Pazar günü gerçekleştirildiği ve Mısır’a yapılan ziyaretin günü birlik olduğu aktarıldı.
 
İsmail Heniyye’ye Halil El Hayye’nin yanı sıra Ruhi Müşteha’nın da eşlik ettiği ifade edildi.
 
Hamas Sözcüsü Berhum: Ziyaret Mısır’ın daveti üzerine gerçekleşti
 
Görüşmeyle ilgili bir açıklama da Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum’dan geldi.
 
Fevzi Berhum yaptığı açıklamada, davetin Mısır’dan geldiğini vurgulayarak, “Heniyye liderliğindeki Hamas heyetinin Mısır istihbaratıyla Filistin ve bölgede yaşanan son gelişmeleri görüştüğünü” ifade etti.

Diğer Haberler