Haşdi Şabi’den Basra Açıklaması

Irak Gönüllü Halk Güçleri, Basra'daki fırsatçı ve saldırgan unsurlara IŞİD teröristleri gibi muamele edeceklerini açıkladı.

Irak Haşdi Şabi Harketi, yayınladıkları bir bildiride; “Biz Basra’daki fırsatçı, saldırgan ve tahripkar unsurlara IŞİD’lilere mücadele ettiğimiz gibi mücadele edeceğiz” açıklamasında bulundu.
 
Bildiride; “Irak dışından olan ihlalcileri, konsolosluklarını ve casusluk merkezlerini hedef alacağımız konusunda uyarıyoruz” ifadesi yer aldı.
 
Bildirinin devamında, çatışmaların sona ermesi ve vatandaşların hayatlarının korunması dini, insani ve ulusal bir görevdir ve onu korumak için Basra'da meydanlara inelim çağrısında bulunuldu.
 
Haşdi Şabi bildirinin devamında, "Bugün, Vahhabi-Siyonist Amerikan lobisinin ortaya çıkardığı terörist grup IŞİD'i yendikten sonra onların, Basra gençliğinin kötü hizmet ve yolsuzluğa isyanından suistifa ederek yeni bir ayaklanma ve huzursuzluk dönemini başlattıklarını görüyoruz'' açıklamalarına yer verdi.
 
Açıklamada; Haşdi Şabi merkezlerine düzenlenen saldırıları yabancıların emrettiğini ve Basra'nın içinde ve dışında paralı askerler tarafından gerçekleştirildiğini belirtildi.
 
Basra kentinde birkaç ay önce, kötü hizmetlere karşı bir protesto gösterisi yapıldı. Birkaç gün öncesine kadar, düşman ve fırsatçı gruplar protesto saflarına katılmasıyla tarafların ve hükümet merkezlerinin ve Basra'daki İran İslam Cumhuriyeti'nin konsolosluğunun yakılması da dahil olmak üzere insanları öldürme ve yıkıcı eylemler gerçekleştirdiler.
 
Irak milletvekilleri dün Basra'daki durumu görüşmek üzere Başbakan Haydar el-İbadi, İçişleri Bakanı Kasım el-Araci, Savunma Bakanı İrfan el-Hiyali, Su Kaynakları Bakanı Hasan el Cenabi, Sağlık Bakanı Adile Hemud, Basra Valisi Esad el-İdani'nin katılımlarıyla olağanüstü bir toplantı düzenlediler.

Diğer Haberler