Hariri: Hizbullah’a Uygulanacak Yaptırımlar Hükümet Kurma Sürecini Hızlandırabilir

Lübnan Başbakanı ve Müstakbel Partisi Lideri Saad Hariri, ABD ve Suudi Arabistan’ın Hizbullah’a yaptırım uygulayacak olmasına dikkat çekici bir yorum getirdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Hizbullah’a uygulayacağı ambargonun yeni hükümetin kurulmasını hızlandıracağını iddia etti.
 
Müstakbel Partisi Genel Merkezi’nden de hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yapıldı.
 
Parti genel merkezinden yapılan açıklamada, Müstakbel Partisi’nin hükümet kurma çalışmalarının hızlandırılması kararı aldığı belirtildi.
 
Açıklamada, Hizbullah’a uygulanacak yaptırımların süreci etkilemeyeceği, tam aksine hükümet kurma çalışmalarının hızlanmasında olumlu etkisinin olabileceğinin altı çizildi.
 
9 yıl aradan sonra 6 Mayıs’ta yapılan Lübnan Parlamento Seçimlerinde Hizbullah ve Emel Hareketinin içnide bulunduğu ittifak seçimden zaferle çıkarken, Saad Hariri’nin liderliğini yaptığı Müstakbel Hareketi seçimden zayıflayarak çıkmıştı.
 
ABD geçtiğimiz günlerde Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, yardımcısı Şeyh Naim Kasım’ında içinde bulunduğu 4 kişiye yaptırım uygulama kararı almıştı.
 
Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri de ABD’nin yaptırım kararını açıkladığı gün, Hasan Nasrallah ile yardımcısı Naim Kasım, Muhammed Yazbek ve Hüseyin Halil ve İbrahim Emin es-Seyyid’le birlikte Hizbullah’a destek veren diğer 5 ismin yaptırımlar neticesinde varlıklarını dondurma kararı aldığını açıklamıştı.

Diğer Haberler