Gürcistan’ın Rustavi Şehrinde Hz. İmam Mehdi’nin (a.f.) Viladet Programı Düzenlendi (FOTO)

8 Mayıs’ta Rustavi şehrince Hz. İmam Mehdi’nin (a.f.) bu haftaya tesadüf eden doğum günü münasebetiyle bayram kutlaması yapıldı.

Çevre semt ve şehirlerden din ve ilim adamlarının katıldığı programda Gürcistan Müslümanları İdaresi’nin Şeyhi, müftüsü, İran ve Azerbaycan’dan davet edilen alim, şair ve meddahlar iştirak etti.
 
Meşhedi Vidadi Qurbanov’un sunuculuğu ve Kuran tilavəti ile başlayan merasimdə önce Gürcüstan Müslümanları İdaresi’nin Şeyhi Hacı Ramin İgidov, müftü Hacı Yasin Əliyev katılımcıları və ülke müslümanlarını tebrik edib, Mehdeviyyet  inancının İslam mezheblerində bilinen ve kabul gören bir inanış olduğunu vurguladılar. Kurtarıcının özellikle Peygamber’in (s.a.a.) Ehlibeyt’inden olması ve bu devirde o hazrətin intizarında olan müslümanların vazifeleri hakkında konuştular. 
 
Daha sonra Ehlibeyt şairleri Hacı Elşən Xəzər ve  Şair Ustad Qəffari Hz. Mehdi (a.f.) hakkında yazdıkları yeni şiirləri okudular. 
 
Merasimin asıl konuşmacısı olan Ayetullah Seyyid Ali Hameney’in temsilcisi, tanınmış alim Seyid Əliəkbər Ocaq Nejad konuşmasında, zamanın imamı Hz. Mehdi  (a.f.) hakkında birkaç Kuran ayetini izah edip, gaybet devrinde yolunu gözleyen müminlərin mesuliyet və sorumlulukları hususunda geniş bir sohbette bulundu.
 
Programa konuk olan İran’ın Hz. Mehdi (a.f.) adına Araştırma Mərkəzi’nin Başkanı Pur Seyyid Ağayi tebrik ve temennilerini katılımcılara iletti.
 
Programın sonunda Ehlibeyt meddahı Fərşad Xəndani, Hz. Mehdi’nin şanına methiye və kasideler okudu və Səid Həsən’in îfasında dini ilahilər sesləndirildi. Merasim  İmam Zaman (a.f.) duası ile sonlandırıldı.

Katılımcılar kurulan sade bayram sofrası etrafında izlenimleri paylaştılar.

 


Diğer Haberler