Gül, El Hekim'le Görüştü

Irak Yüksek İslam Konseyi Lideri Seyyid Ammar El Hekim'i çok sıcak karşılayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, heyeti Tarabya'daki Huber Köşkü’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Yüksek İslam Konseyi Lideri Seyid Ammar El Hekim ile görüşmesinde, Irak'ın kritik bir seçim dönemine girdiğini ve bu seçimden güçlenerek çıkacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Gül, görüşmede Türkiye'nin Irak'taki tüm kesimlere eşit mesafede durduğunu ifade etti.

Türkiye'nin bu politika gereğince bütün kesimlerle diyaloğa büyük önem verdiğini vurgulayan Gül, Irak'ın tüm ''katmanlarını'' temsil eden liderleri Türkiye'de görmekten ve istişarelerde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Irak'ın kritik bir seçim dönemine girdiğini ve ülkenin seçimden güçlenerek çıkacağına inandığını kaydetti.

El Hekim de Türkiye ile kesintisiz istişareye büyük önem verdiklerini belirtti.

Türkiye'nin her zaman Irak'ın yanında yer almasının kendilerinde büyük memnuniyet yarattığını anlatan El Hekim, Ankara yönetiminin Bağdat'taki büyükelçiliğin yanı sıra diğer kentlerde de baş konsolosluklar açmasının, ülkelerine verdiği önemi gösterdiğini söyledi ve bunu takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Diğer Haberler