Görmez Tahran'a Gidiyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dünyasının kriz sürecinden geçtiği bir dönemde 29. Uluslararası Vahdet Konferansı'na katılmak üzere İran'a gidecek.

Görmez, Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Birliği tarafından 27-29 Aralık tarihleri arasında Tahran'da düzenlenecek 29. Uluslararası Vahdet Konferansı'na katılacak.
 
Teması "İslam dünyasında mevcut krizler" olarak belirlenen konferansa, çeşitli İslam ülkelerinin bakanları ve dini temsilcilerinden oluşan 292 isim katılacak. 
 
Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün de katılacağı konferansta konuşacak Görmez, İslam dünyasında yaşanan mezhep çatışmalarına son verilmesi için çağrıda bulunacak, IŞİD gibi İslam adına hareket ettiğini iddia eden terör grupların dine verdiği zarara dikkati çekecek.
 
Açılış konuşmasını İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yapacağı konferans esnasında, çeşitli komisyon toplantıları da gerçekleşecek. Görmez'in de katılacağı bu komisyon toplantılarında, İslam dünyasındaki mevcut krizler, nedenleri, çıkış yolları tartışılacak, İslam dünyasının içinde bulunduğu süreç tahlil edilecek, İslam ülkelerindeki üniversiteler, kadınlar, gençler ve Filistin meselesi gibi konular ele alınacak. Toplantılarda görüşülecek tüm konular raporlaştırılacak. 
 
Üst düzey temaslarda bulunacak
 
Görmez, ziyareti kapsamında İran Kültür ve İslami İrşad Bakanı Dr. Ali Cenneti, İnkılap Rehberi Danışmanı ve İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Yüksek Kurulu Başkanı Ayetullah Teshiri, Hac ve Ziyaret Kurumu Rehberlik Makamı Temsilcisi Gazi Asger, İran İslam Cumhuriyeti İlmiye Havzaları Müdürü Ayetullah Hüseyni Buşehri'nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerle görüşecek.
 
İslami Mezhepler Üniversitesini de ziyaret edecek Görmez'in, öğrencilere bir konferans vermesi planlanıyor. 
 
Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu
 
Görmez, bu ziyaretini aynı zamanda Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu adına yapacak. Bu grup 32 ülkeden yaklaşık 150 alimin katılımıyla 2014 yılında düzenlenen Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nda alınan kararla oluşturuldu. 
 
Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez'in üstlendiği temas grubu, en üst düzeyde bütün ülkeler, kuruluşlar, uluslararası teşkilatlar nezdinde girişimlerde bulunarak çatışmazlık halinin sağlanması ve toplumsal barışın hayata geçirilmesi için çaba gösteriyor. 
 
İslam dünyasında terör, şiddet gibi tutum, yol ve yöntem içerisinde bulunan tüm grupların marjinalize edilmesi için gayret gösteren temas grubu, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, İslam toplumlarına yön veren İslam alimlerinin barış ve itidal çabalarına katkı sağlamalarını temin etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 
 
Toplantı kapsamında alınan kararların takipçisi olmak üzere oluşturulan 10 kişilik grupta, Katar'dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadaği, Lübnan'dan Dr. Ali el-Hakim, Suudi Arabistan'dan Prof. Dr. Münir el-Beyati, Yemen'den Dr. Abdulvahab Lutf El-Dailami, Irak'tan Dr. Hüseyin Gazi Al Samarrai, İran'dan Ahmed Moballeghi, Filistin'den Dr. Navaf Tekrory, Suriye'den Dr. Muaz Al Katib, Bosna Hersek Reisu'l-Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve Tunus'tan Abdulmacid Najjar yer alıyor.
 

Diğer Haberler