Görmez: Hacc Turizme Dönüşmemeli

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Karşımızda bizi bekleyen en önemli tehlikelerden bir tanesi haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir" açıklamalarında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Abant'ta düzenlediği ''2012 yılı Hac ve Umre Organizasyonu Değerlendirme Toplantısı''na konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez , günümüzde haccın çeşitlerinin değiştiğini belirtti.

Mehmet Görmez konu ile ilgili şu uyarılarda bulundu:

''Günümüzde hac vazifeleri, lüks hac, VIP hac, otel tipi hac tipine dönüştü. İslam dünyası, 'Kabe manzaralı' odalardan bahseder oldu. Hatta Kabe manzaralı devre mülkler satılıyor. Bunun hac ibadetini, Hazreti İbrahim'in, İsmail'in, Rasul-u Ekrem'in bütün insanlığa armağan ettiği o büyük menasikin ruhaniyetiyle ne kadar bağdaşıyor. Bu nereye varacak. Bunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Tavaf ediyoruz, tavafta hac ibadeti yapan insanların bir kulağında telefon, bir gözünde kamera. Ben şahsen bu sene tavafların birisinde bir hacı adayının Brezilya’daki bir ortağıyla yaptığı iş görüşmesini kulaklarımla dinledim. Bu haccın mahiyetini nereye kadar götürecek. Sonra dört- beş katlı döner merdivenli metaf alanı tasarımları konuşuluyor. Bu modernizasyon hac ibadetini nereye kadar götürecek?"

''İnanç turizmi bizim medeniyetimize ait bir kavram değil'' ifadesini kullanan Görmez, ''Karşımızda bizi bekleyen en önemli tehlikelerden bir tanesi, haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir" dedi.

Caferilerin Hac Mağduriyeti

Caferi vatandaşların uğradığı mağduriyet, bütçe, din eğitimi, devletin iletişim araçlarından faydalanamama ile sınırlı değil. Caferi vatandaşlar hacca giderken bile mağdur ediliyor. Bugün Caferiler hacca giderken iki kez para ödüyor. Bir Diyanet İşleri Başkanlığı'na, diğeri ise kendi din hocasına. Diyanet'e almadığı hizmetin parasını ödüyor.

Bu konu Diyanet yetkililerce de haksız kazanç olarak görülüyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, geçtiğimiz yıl Zeynebiye'de Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ü ziyaretinde bu problemi ortadan kaldıracaklarını bildirmişti.

Diğer Haberler