Friedman'dan 'ABD Politikasını İsrail Lobileri Belirliyor' İtirafı

Hızlı bir İsrail taraftarı olan NYT yazarı Thomas Friedman, ABD politikasını İsrail lobilerinin belirlediğini itiraf etti.

Amerikan emperyalizminin en popüler ideologu, kapitalizmin yılmaz savunucusu, İsrail'in New York Times'taki sözcüsü Tom Friedman da yahudi devletine kızdı.

Özellikle geçtiğimiz günlerde bir yahudi yerleşimi hahamının Obama'ya "köle" diyerek hakaret etmesine çok bozulduğu belli olan Friedman, son yazısında İsrail-ABD "evliliğini" kurtarmak için İsrail'in kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini yazdı.
 
 
Thomas Friedman'ın en çarpıcı ifadeleri ise, şimdiye kadar "komplo teorisi" olarak nitelediği yahudi lobisi-ABD hükümeti ilişkileri konusundaki satırlarda yer aldı.

İşte o satırlar: 

"Amerika'nın yerleşimler konusundaki politikasını İsrail lobisinin engellediğini herkes biliyor" ifadesini kullanan Friedman satırlarına şöyle devam etti:

"Yıllardır, önde gelen Yahudi organizasyonlarının başındakiler ve İsrail lobisi, İsrail'i bu çürütücü durumu değiştirmeye ikna etmek yerine, etkilerini ülkeyi Amerikan baskısından korumak ve ABD yetkililerini yerleşim karşıtı görüşlerden caydırmak için kullandı. Washington'daki herkes bunu biliyor, ve çoğu insan -İsrail'in iyiliğini isteyenler- bundan bıkmış durumda.

Sonuçta, İsrailliler bu hükümetin, Bush yönetimi olmadığını anlamak zorunda: Amerika ile yerleşimler konusunda ciddi bir problemleri var. "

Bush hükümetinin yahudi lobisi tarafından yönlendirildiğini açık bir dille ortaya koyan Friedman, geçen 40 yıl boyunca, İsrail hükümetlerinin de ABD başkanlarını "yanlış yönlendirdiğini, manipüle ettiğini ya da kandırdığını" kaydetti.

Bu 40 yıl boyunca, Batı Şeria'nın parça parça yerleşimlerlerle doldurulduğunu anlatan New York Times yazarı, sürdürülen politikanın "İsrail ve arkadaşlarını güvenlik ve ekonomi konularında zora soktuğunu" hatırlatmayı da ihmal etmedi.
 
DB

Diğer Haberler