Fitne Yeniden Sahnede

Fitne, ABD Senatosu′nda gösterilecek.

İki hafta önce İngiltere′ye girişine izin verilmediği için Londra′dan geri gönderilen aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, bu kez rotayı Amerika′ya çevirdi. Daha çok Müslüman ve İslam karşıtı görüşleriyle tanınan Wilders, bundan iki sene önce çektiği Fitne adlı filminin önemli ülkelerin başkentlerinde gösterilmesine ilişkin program kapsamında, perşembe günü Amerikan Senatosu′nda düzenlenecek gösteriye katılacak. Cumhuriyetçi Senatör Jon Kyl′in daveti üzerine pazar günü Washington′a giden Wilders, geçen hafta da İtalya′da düzenlenen programa katılmıştı.

Washington′un yanı sıra New York ve Boston′da da temaslarda bulunacak olan Wilders′ın, burada düzenlenecek bir takım programlara katılması ve bazı lobi kuruluşlarını ziyaret edip partisi için maddi kaynak bulması da bekleniyor. Bazı televizyon programlarına da katılması planlanan Wilders, özellikle Senato′da düzenlenecek olan Fitne′nin gösterisini kastederek, İngiltere′de yaşadığı hayal kırıklığını yaşamak istemediğini kaydetti. Amerika programının orada bulunan iyi kontaklar sayesinde gerçekleştiğini de belirten Wilders, çok sayıda Senatör′ün davetli olduğu gösteri öncesinde bir tartışma programının yapılacağını açıkladı. Arizona Senatörü Jon Kyl′in′ın önayak olmasıyla Amerika seyahatine çıkan Wilders′ın film gösterisine etkili bir kitlenin katılabileceği belirtildi.

Öte yandan Wilders′ın, açtığı davalardan dolayı maddi açıdan zor günler geçirdiği de kaydedildi. Gerek İngiltere devletine karşı ülkeye sokulmadığı için açtığı dava, gerekse de diğer hukuksal sorunlardan dolayı finansal sıkıntı yaşayan Wilders′ın, bu sorunu aşmak için Amerika′da partisine maddi kaynak arayacağı da belirtildi.

Diğer Haberler