Filistin Müftülüğü: Filistin Topraklarını Düşmana Bırakmak Haramdır

Filistin Baş Müftüsü, Filistin topraklarının düşmana bırakılmasının haram olduğunu ilan etti.

Filistin Baş Müftüsü Muhammed Hüseyin, "Düşmana toprak satıp savaş halindeki kafire bağlılık gösteren İslam'dan çıkmış, Allah'a, resulüne, dinine ve vatanına ihanet etmiştir." ifadelerini kullandı. Filistin Müftülüğünden yapılan açıklamaya göre; Yahudilere Batı Şeria'dan toprak satın alma imkanı sağlayan İsrail parlamentosundaki görüşmelere karşı Filistin Baş Müftüsü Muhammed Hüseyin, Filistin topraklarının vakıf malı olduğuna, satışının ve düşmana verilmesinin haramlığına ilişkin fetva yayınladı.
 
Hüseyin fetvasında; Filistin toprakları vakıf malıdır, İslam hukukunda bu türden toprakların satışı ve düşmanlara verilmesi haramdır. Düşmanlara toprağını satan ya da bundan karşılık alan günah işlemiştir, ifadelerini kullandı. Düşmanlara toprak satmanın ve komisyonculuk yapmanın küfre götüren amellerden sayıldığını belirten Hüseyin, bu işlemin bizlerle savaşan kâfirlere bağlılık demek olduğunu ve bunun İslam dininden çıkmak anlamına geldiğini vurguladı.
 
Hüseyin ayrıca, "Düşmana toprak satıp, savaş halindeki kâfire bağlılık gösteren İslam'dan çıkmış, Allah'a, resulüne, dinine ve vatanına ihanet etmiştir." ifadelerini kullandı.
 
İsrail parlamentosu yasama komisyonunda geçen pazar görüşülen yasa tasarısına göre, Yahudilerin Batı Şeria'dan toprak satın almaları kanuni düzenlemeyle mümkün hale getirilmek isteniyor. Son gelişme öncesinde Batı Şeria topraklarından yer satın alma imkanı Ürdün ya da başka bir Arap ülke vatandaşı olma şartına bağlıydı.

Diğer Haberler