Filipinler Ordusu Müslümanları Göçe Zorluyor

Fiilipinler Ordusu, İslami direnişi kırmak için Müslümanları terörize ederek bölgeden göçe zorluyor.

Filipinler'in güneyinde yer alan Müslümanlarının ata toprağı Mindanao'da, ABD subaylarının rehberliğindeki Filipinler ordusunun adam kaçırmaları ve işkenceleri arttı.

Bunlardan biri Şahid Mahmud. Çatışmalar sebebiyle evlerini terketmek zorunda kalan yüzlerce sivil gibi Kızılhaç kamyonunun getireceği gıda yardımını beklerken, Şahid Mahmud, silahlı ve askeri üniformalı kişiler tarafından beraberinde iki siville birlikte alınıp götürüldü ve kendisinden bir daha haber alınamadı.

Reuters haber ajansının edindiği bilgiye göre, Mahmud'un hamile eşi ve küçük kardesi bir hafta boyunca Maguindanao eyaletindeki askeri üslerde Şahid Mahmud'u aradı. Filipinler ordusu, Mahmud'un kaybolması hakkında bilgileri olmadığını iddia etti. En sonunda Mahmud'un cesedi evinden çok uzak olmayan bir ormanlık arazide bulundu.

Bölge sakinleri diğer iki sivilin de öldürülmüş olabileceğini belirterek, son günlerde bölgede insan hakları ihlallerinden büyük bir artış gözlendiğini bildirdiler ve gelişmelerden doğrudan Filipinler ordusunu sorumlu tuttular.

Mahmud'un kardeşi Saudi, "Cesedinde işkence izleri var" dedi. Filipinler ordusu sık sık insan hakları ihlalleri yapmak ve insanları rastgele alıp işkenceyle öldürmekle suçlanıyor.

Filipinler bağımsız insan hakları kuruluşu, bu yıl insan hakları ihlallerinde büyük bir artış gözlendiğini bildirdi.

Mahmud'un cesedinin bulunması ardından Magiindanao eyaletindeki bulunan köydeki onlarca aile evlerini can korkusuyla terkederek başka bölgelere göç etti. Benzer insanların kaybolduğu, katledildiği ve işkence gördükleri haberleri, söylentileri, halkın evlerini, yurtlarını terketmelerine yol açıyor.

Can emniyeti ve kaçırılma korkusuyla 1500'den fazla aile Datu Odin Sinsuat şehrindeki hindistan cevizi çiftliğinde eyaletteki en büyük sığınma kampını meydana getirdi. Yerel bir yardım kuruluşu başkanı Nurhassim Abas, "Burada kendilerini emniyette hissediyorlar. Çünkü çatışma bölgesinden çok uzakta. Askerler buraya çok nadir geliyor. İnsani yardımlar buraya daha rahat ulaşabiliyor" dedi.

Moro halkının bağımsızlığı için mücadele eden Moro İslam Kurtuluş Cephesi liderlerinden Muhacir İkbal, direnişin gıda, para ve diğer destekleri bulmasını önlemek amacıyla Filipinler ordusunun Müslüman halkı terörize ederek göçe zorladığını kaydederek "Bu açık bir insan hakları ihlalidir" dedi.

Dünyabülteni

Diğer Haberler