Eski CIA Şefi: Savaş Talibanla Değil Peştunlarla

Eski CIA Şefi Milton Bearden, "İşgale karşı süren ayaklanmanın Taliban'a atfedilmesi aşırı basitleştirme" olduğunu savundu.

Afganistan'da Sovyet işgalinin sürdüğü yıllarda Pakistan'dan CIA'in örtülü operasyonlarını idare eden Milton Bearden, "Hayber Geçidinin Ahı" başlıklı makalesinde Afganistan'da yürütülen savaşın Talibanla yapıldığını söylemenin aşırı basitleştirme olduğunu yazdı.

Bearden'in makalesi, Afganistanı işgal eden imparatorlukların başarısızlığının nedenleri ve bu başarısızlığın niçin emperyal çöküşe dönüştüğü üzerinde kafa yoran Afganistan tarihçisi Luis Dupree'nin dört tespiti etrafında şekilleniyor. Bunlar: Halkın rağbet göstermediği emirlerin tahta geçirilmesi, Afgan nüfusunun işgalci desteğindeki kesminin Afganlı düşmanlarına karşı acımasız davranmaları, aşiret reislerine ödenen teşviklerin azalması ve Afganların hafife alınmaları.

"Moğollar altı asır boyunca Afganları dize getirmeye çalışmamışlardı bilhassa da Peştunları" diyerek tarihe dikkat çeken Bearden, yine tarihteki bu dört âfetin bu kez kendi eliyle Amerika'nın başına gelmekte olduğunu belirtiyor.

Bearden, Afganistan hakkında kesin olan bir şey varsa o da "Obama'nın savaşı olacağıdır" diyor: "Nasıl ki Irak Bush'un, Vietnam ise Lyndon Johnson'un savaşıydı, Afganistan hakkında kesin olan bir şey varsa o da Obama'nın savaşı olmasıdır."

Bearden gelecek için çok fazla umut taşımıyor. Ancak bazı şartlar değiştiği takdirde, "birileri masayı çevirdiği" takdirde başarının mümkün olabileceği ümidini taşıyor ve Obama'ya reçete sunuyor.

Dünyabülteni

Diğer Haberler