Ermeniler Mezalim Yaptığı İçin 'Tehcir' Kararı Alındı

Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşlarından Kazım Karabekir'ın kızı ve Kazım Karabekir Vakfı Başkanı Timsal Karabekir Yıldıran, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının asılsız olduğunu belirterek, ''Osmanlı'nın sadık vatandaş bildiği Ermeniler, 1915'li yıllarda Ruslarla birlik olarak Osmanlı'yı arkadan vurmaya başladılar.

Sizi arkadan vurmaya çalışana siz ne yaparsınız? Tehcir sırasında kafilelerin güvenliği için gerekli tedbirler alındı'' dedi. Yıldıran, Ermeniler'in yaptığı mezalimler sonrası Osmanlı Devleti'nin ''tehcir'' kararı aldığını ifade etti.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldıran, DPÜ Eğitim Fakültesi ve Türkçe Topluluğu'nca Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonun'da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, geçmişini bilmeyen milletlerin geleceğe de hakkı olamayacağını anlattı.

Kurtuluş Savaşı ve Kazım Karabekir'in fotoğraflarından oluşan slayt eşliğinde konuşan Yıldıran, babasının yaşamından verdiği örneklerle 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

Yıldıran, Ermeniler'in yaptığı mezalimler sonrası Osmanlı Devleti'nin ''tehcir'' kararı aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Babamın çocukluğu Van ve Harput'ta yani şimdilerde soykırım yapıldığı iddia edilen bölgelerde Ermenilerle dostluk ilişkileri içinde geçmiştir. O güne kadar rahat ve huzurlu bir hayat sürdüren, Osmanlı'nın sadık vatandaş bildiği Ermeniler, 1915'li yıllarda Ruslarla birlik olarak Birinci Dünya Savaşı'nda zayıf düşen Osmanlı'yı arkadan vurmaya başladılar. Sizi arkadan vurmaya çalışana siz ne yaparsınız? Osmanlı savaşın içindeydi. Bazılarıyla savaştı, ileride problem yaratacak olan grupların yerlerini değiştirdi. Yani şimdilerde sık sık gündeme gelen tehcir olayı oldu. Tehcir sırasında da kafilelerin güvenliği için gerekli tedbirler alındı. Aciz ve fakirlerin yiyecekleriyle giyecekleri temin edildi. Her kafilede bir doktor görevlendirildi. Hastaların tedavisi ile loğusa kadınlar ve çocukların sağlığının korunması için her türlü malzeme sağlandı. Siz hiç öldüreceğiniz insanlara doktor, hamile kadınlara ve çocuklarına süt verir misiniz?''

TARİHİNİ İYİ BİLİP ONDAN DERSLER ALMAK

Gençlerin tarihlerini çok iyi bilmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldıran, Türk Milleti üzerinde yüzyıllardır süre gelen oyunlar oynandığını belirtti.

Yıldıran, ''Türk Milleti, kutsal tarihini iyi bilir ve geleceğine yönelik dersler alabilirse, yabancı güçlerin etkisiz hale getirilebileceğini ve onların çirkin oyunlarının boşa çıkarılacağını'' söyledi.

Bu milletin, Çanakkale'de dillere destan bir kurtuluş mücadelesi verdiğini dile getiren Yıldıran, ''Şu asla unutulmamalıdır ki Çanakkale'de bu vatan uğruna omuz omuza canını feda edenlerin derdi ne sağ, ne sol, ne Türk-Kürt, ne de Alevi-Sünni kavgasıydı'' diye konuştu.

Etkinlik sonunda DPÜ Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu tarafından Yıldıran'a üzerinde üniversite amblemli bulunan çini tabak hediye edildi.

Daha sonra DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'yi makamında ziyaret eden Yıldıran, üniversite kütüphanesine kitap bağışında bulunacaklarını kaydetti.

Ajanslar

Diğer Haberler