Erdoğan: "ZCKM Halkımızın Desteğiyle Yükseliyor" (Foto)

Zeynebiye Camii Derneği Başkanı Seyyid Seccad Erdoğan, Avrupa'nın en büyük inanç ve kültür merkezi olacak olan Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nin halkımızın desteğiyle inşa edildiğini vurgulayarak "Bu eser, yeni nesillere bırakacağımız mirastır" dedi.

Zeynebiye TV'nin sorularını ZCKM inşaatında cevaplayan Zeynebiye Derneği Başkanı Seyyid Seccad Erdoğan cami kısmının mimari ve mühendislik çalışmaları yüzünden inşaatın ağır ilerlediğini belirterek "Hiçbir resmi kurumla sorunumuz ya da herhangi bir engel sözkonusu değil. İnşallah en kısa sürede bu eseri İslam dünyasına hediye edeceğiz" dedi:

Zeynebiye Tv: Türkiyeli Caferiler, hatta bölge Müslümanları Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nin hizmete girmesini heyecanla bekliyor. Peki inşaatı ile ilgili son durum nedir?

S. Erdoğan: Biz, yeni dernek yönetimi olarak yaklaşık beş aydır görev yapmaktayız. İnşaatımızın cami dışındaki kısımları hızlı bir şekilde ilerleyerek bugünkü halini almıştır. Fakat siz de takdir edersiniz ki, işin estetik kısımları biraz daha zahmetli oluyor. Cami ayrı bir mimari olduğu için, kubbe-minare var, ayrı konsept olarak çalışılması gerekiyor. Bunlar da ayrı bir mimari, ayrı bir mühendislik işleri gerektiriyor. Çelik konsol da olacağı için, ayrıca statiğinin yapılması lazım. Çünkü taşıyıcıların gücünün iyi olması gerekiyor. Biz tarihe mal olacak ve Ehlibeyt dostlarının yoğun bir şekilde rağbet göstereceği bir mabed inşa etmekteyiz. Bu yüzden biraz daha hassas olmamız gerekiyor.

Bunu da sizin vasıtanızla açıkça ifade etmek isterim ki ne belediye, ne de farklı bir kurum ile ilgili bir şey söz konusu değildir. Camimizin kubbe kısmı, minare kısmı çelik konsol olacağı için, sadece projenin çıkmasını bekliyoruz. Bu proje çıktığı zaman, Allah'ın izniyle inşaata devam edip, bitireceğiz. Projemiz çıktığı an, Allah'ın izniyle bitireceğiz hiçbir sıkıntımız yoktur.

Zeynebiye Tv: Bu büyük kompleksin inşasına katkıda sizce halkın duyarlılığı ne seviyede?

S. Erdoğan: Hepimizin bildiği gibi ZCKM çok büyük ve çok yönlü bir projedir. Yalnız Türkiye'de değil, Avrupa'da bile böyle büyük bir kompleks yoktur. Burası çok amaçlı olup, inanç merkezi olmanın yanısıra hem kültür merkezi, hem alışveriş merkezidir, büyük bir külliyedir.

Halkımız da sağ olsun imkanları ölçüsünde katkılarını yapıyorlar. Şu ana kadar verdikleri, yüzük, küpe, boğazından kestikleri imkanlar halk kendi nezdinde bunu görüyor. Halkın vermiş olduğu bu yardımlar, kuruşuna kadar burada değerlendirilmiştir. Herkes müsterih olsun, bilsinler ki, verdikleri her kuruş, caminin her santimine çalışmıştır, bundan herkes emin olabilir. Zaten Değerli Liderimiz  başta olmak üzere, işin takibindedir. Hiç kimse burada yanlış bir düşünceye sahip değildir.

Burada görev alan tüm arkadaşlarımız, geçmişte de Zeynebiye'ye hizmet eden, dernekte görev alan- almayan hepsi 30-35 yıldır emeği geçen insanlardır. Hem dernek yönetimi, hem halkımız bir bütün olarak, başta Değerli Liderimiz ile beraber, böyle bir eser için çalışıp, bu eseri meydana getiriyoruz.

Halkımız da ZCKM'nin ne kadar değerli bir yer olduğunun, Avrupa'da bile böyle bir eser olmadığının farkındadır. Bu eser Zeynebiye'nin adını yükseltecek, Zeynebiye'nin değerine değer katacaktır diye düşünüyoruz. Çünkü, İmam Hüseyin (as)'in bacısının adına yapılan birşeydir. İmam Hüseyin (as)'in mesajını, bacısı Zeynep (sa) nasıl dünyaya ilettiyse, Yezid (la)'in önünde direndiyse, bugün Zeyneb (sa)'in adına yapılan bu külliye de, bundan sonra dünya durdukça, İmam-ı Zaman (af)'ın geleceği güne kadar, yeni nesillere hizmet verecektir.

Biz her zaman olduğu gibi, yine halkımızın desteğini alarak, -ki bu güne kadar hep böyle oldu- ve bundan sonra da hep beraber yürüyeceğiz. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın.

Diğer Haberler