Endonezya'da Cihat "Şiilere Karşı"

Endonezya'da yapılan bir toplantıdan sonra Şia karşıtı bir ittifak kuruldu ve Şiilere karşı 'cihad' ilan edildi

Endonezya'da geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen bir toplantıda 'Şia Karşıtı İttifak' adıyla bir oluşum kuruldu ve Şiilere karşı cihad ilan edildi.

Ülkenin başkenti Cakarta'da hükümetin de desteklediği ve 100'den fazla alimin katıldığı toplantıda Şia'ya karşı sert kararlar alındığı bildirildi. Bu arada toplantı sırasında Endonezyalı bir Şii gazetecinin önce darbedilmesi ardından gözaltına alınması dikkat çekti.

Toplantının organizatörlerinden Bin Zein al-Kaff, Şia'nın İslam dışı bir mezhep olduğunu savunarak bunu tüm Müslümanların anlaması gerektiğini ve Şia'ya karşı ilan edilen cihada katılması gerektiğini söyledi.

Tıplantıya katılanlardan Tardjono Ebu Muas da Endonezya'nın da Malezya gibi Şia'ya karşı sert tedbirler alması gerektiğini savundu. Müslüman halka Şia'nın İslam karşıtı olduğunu anlatmak için çok çalışmak gerektiğini ifade eden Ebu Muas, çalışmalarının artarak süreceğini söyledi.

Toplantı sonunda açıklanan bildiride oluşturulan ittifakın Şia'yla mücadele edeceği, Şiilerin Şia'dan vazgeçmesi için çalışmalar yapacağı belirtildi. Yapılacak çalışmalar arasında ise Şiilere ait vakıf ve diğer kurumların tasfiyesi ve çalışma lisanslarının iptal edilmesi sayıldı.

Toplantıya bazı üst düzey yöneticilerin katılması da dikkat çekti. Endonezya'da bir milyondan fazla Şii var.

İslam ümmetinin vahdetini savunan Şiilere karşı oluşturulan bu ittifakın, emperyalizm ve siyonizme karşı değil de Müslüman bir topluluğa karşı olması, bu oluşumun kime hizmet ettiğinin açık bir göstergesi.

Diğer Haberler