Dünya Peygamber Günü Teklifi

İran İslam Cumhuriyeti Eğitim ve Öğretim Bakanı Hacı Babai, Hz. Peygamber'in (sav) doğum yıldönümü gününün "Dünya Peygamber Günü" olarak konulmasını teklif etti.

Suudi Arabistan'da düzenlenen 11. ISESCO kurumu toplantısında konuşan İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Babai, İslam dinini toplumda ve ferdin hayatındaki etkisini azaltmaya yönelik çabalara temasla, bugün İslam'a yönelik saldırı kültürünün ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve bunun önüne geçilmesi için tedbirlerin alınması gereğine vurgu yaparak, özellikle de medya başta olmak üzere İslam ülkeleri arasında irtibatlarda  bu amaçla iyi bir koordinenin gerekliliğine temas etti.

11. ISESCO Kurumu toplantısı 50'den fazla İslam ülkesinin eğitim ve öğretim bakanının katılmasıyla Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde çalışmasına başladı.

Mecidi Hz. Muhammed (sav) filmi çekiyor

Geçtiğimiz aylarda '7'nci SineMardin Uluslararası Film Festivali'ne onur konuğu olarak katılan, İran sinemasını dünyaya tanıtan ünlü yönetmen Macid Mecidi, Peygamber Efendimiz'in (sav) hayatını anlatan sinema filmi çekeceğini söylemişti.

Dünyanın İslam hakkında çok az bilgisi bulunduğunu belirten Majidi, "Batıda İslam hakkında çok yanlış görüşler var. Sanki İslam Taliban'dan ibaret gibi algılanıyor. İslam dinini terörist dini gibi algılıyorlar. Yani İslam hakkında çok az bilgileri ve düşünceleri vardır. Bu filmi, islam'ın gerçek yüzünü göstermek için çekmeye karar verdim. İslam dini, asıl muhabbet dinidir. Ben bu bakışla gerçek İslami göstermek istedim." dedi.

Kesinlikle reklam peşinde olmadığını belirten İranlı Yönetmen Majidi, filmin, Hz. Muhammed'i (sav) tanımak için doğumundan ölümüne kadar süregelen hayatını gerçek anlamda anlatan 3 saatlik bir sinema film olacağını kaydetti. Filmde Hz. Muhammed'e (sav) olan saygıdan dolayı yüzünü göstermeyeceklerini ifade eden Majidi, "Peygamber Efendimiz'in (sav) yüzünü saygıdan dolayı göstermeyeceğiz. Filmde fizik olarak görünüyor ama yüzü gözükmeyecek. Hz Muhammed'in (sav) çocukluğundan peygamberlik dönemine kadar süren hayatını ele alacağız. Bir diğer nedeni de ulemalar bu konuyu çok sıkı tuttular. Bu dünya, görüntülü iletişim dünyası. Eğer peygamberlerin yaşamları devamlı olsaydı bugün sineme ile dünya ile iletişim kurarlardı. Sinema iyi fikirleri dünyaya iletebilir. Ama çok zor. Çünkü radikal fikirler var. Bu radikal düşüncelerle ortayı bulmak çok zor." şeklinde konuştu

Film için 4 yıldır araştırma yaptıklarını kaydeden Majidi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "2 yıldır proje hakkında çalıştık. İran'da, Mekke ve Medine'yi anımsatan büyük platolar kurduk. Film için İranlı  ve Türkiye'deki ulemadan görüş aldık. Onlar da bu filmi destekliyor. Dünyanın birçok Müslüman ülkesi destek vermek istiyor. Hatta Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı da destek vermek istiyor. Bu proje ile maddi olarak destek almadık ve istemedik zaten. Özel olarak destek aldık. Yabancı ortak olmayı çok istediler. Ama kendi bakış açımızla çekmek için kabul etmedik. Türkiye çok istiyordu. Ama senaryo hakkında oturup konuşmak istediler. Türkiye'de TRT ile konuşmuştuk. Diyanet İşleri Başkanlığı ile konuştuk. İyi bakıyorlar bu filme. Hiçbir Müslüman ülkenin bu filme maddi katkısı yok ama manevi fikirleri ve destekleri vardır."

İranlı ünlü yönetmen Majid Majidi, filmin bütçesinin 50 milyon dolar olduğunu, bütçenin tamamını kendilerinin karşılayacağını ifade etti. Filmin yarısının tamamlandığını belirten Majidi, şöyle devam etti:

"Geri kalan yarısı için çalışmalar devam ediyor. Bütün oyuncular İranlı oyunculardan oluşuyor. Bir yıl boyunca bütün İran'ı gezerek yetenekli gençleri topladık. İtalya'dan birçok yönetmen bu filmde görev alıyor. Bu proje sadece İran'ın değil İslam âleminin projesidir. Batı dünyası 200'e yakın Hz. İsa'yı anlatan film, 80'e yakın Hz. Musa'yı, 40'a yakın Buda'yı anlatan filimler ve sinema çekildi. Ama Peygamber Efendimiz (sav) hakkında bugüne kadar sadece 2 film çekildi. Çağımız iletişim çağıdır. Biz neden peygamberimizi (sav) ve İslam'ın gerçek yüzünü dünyaya bu tür filmlerle neden anlatmıyoruz. Bu eksikliği gidermek için bu projeyi önemsiyorum. Bu filme sadece İslam gözüyle bakmadık. Herkes bu filmi izleyebilir ve sevebilir. İnsan bakışıyla baktık. Problem çıkmaz."

Diğer Haberler