Diyanet Soruşturma Başlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Iğdır İl Müftülüğü'nün Valiliğe gönderdiği büyük tepki toplayan "Iğdır Caferi Raporu"na ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Son günlerde basına "Iğdır Caferi Raporu" şeklinde yansıyan konuyla ilgili idari soruşturma başlatılmıştır.

Iğdır Müftülüğü tarafından hazırlanarak Valiliğe gönderilen raporun içeriğine ilişkin Başkanlığımıza ulaşan şikâyetler değerlendirilmiş olup, yanlış anlaşılmalara mahal verilmemesi bakımından Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez konuyu soruşturmak üzere Teftiş Kurulunun görevlendirilmesi talimatını vermiştir. Sayın Diyanet İşleri Başkanımız ayrıca, “Caferi vatandaşlarımızı üzen ve rencide eden her şeyin bizleri de üzeceğini ve rencide edeceğini” ifade etmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Rapora büyük tepki

Müftü Cüneyt Kulaz'ın hazırladığı raporun Vali Ahmet Pek imzası ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesinden rahatsızlık duyduklarını bildiren Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder, yaptığı açıklamada, “Bu müftü görevden alınmalıdır. Fesat dolu raporu Valinin nasıl imzalayarak gönderdiğini merak ediyoruz. Bu iftira dolu, gerçek dışı raporla ilgili savcılarının soruşturma açmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Bağcılar İmam Ali Camii'nde düzenlenen Gadir Hum Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmasında, Iğdır İl Müftüsü'nün imzasını taşıyan rapora değinerek, "Iğdır İl Müftü Yardımcısı, bölgemizin insanı ve dostumuz beni arayarak Müftü'nün böyle bir şey demediğini söyledi, ancak altında imzası olan ve ilgili makamlara gönderilmek üzere bir rapor ortaya çıktı.

Iğdır'ın sosyal yapısından bahseden, Kürtleri terörist, Azerileri ayrılıkçı ilan eden ve buna çözümler sunan bir rapor. Geriye ne kaldı? Iğdır topyekün bir millettir. Iğdır, Türkiye'nin en hassas vilayetlerinden, dört ülkenin ortasında ve üç ülkeye sınırı olan bir vilayetttir. Eğer böyle demişse, bu kadar çiğ ve mantalite sorunu olan birisinin, il bazında en üst düzey dini makamda oturtulmamalı. Eğer bu rapor doğruysa, o imza kendisine aitse, dostumuz sayın Diyanet İşleri Başkanı'ndan kendisini derhal oradan almasını ben de rica ediyorum.

Iğdır'daki alimlerimiz, Caferi uleması, Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği bu konuda çok makul bir bildiri yayınlamışlar, ben de kendi adıma, Dünya Caferi Alimler Birliği, Caferider ve cami derneklerimiz adına bu bildirinin altına imzamızı atıyoruz.

Yine söylüyorum, eğer bu ifadeleri kendisi kullanmışsa, El Kaide zihniyetiyle konuşan, aslında devletin içinde fitne unsuru olan, mantalite sorunu olan birisinin Iğdır İl Müftüsü olarak kalması, ülkemize yarardan çok zarar getirir ve derhal oradan alınması gerekir" demişti.

Diğer Haberler