Davutoğlu ve El Hekim, Irak'ı Görüştü

Irak Yüksek İslam Konseyi lideri Seyyid Ammar El Hekim, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmede, Irak'ta seçim öncesi son durum ve Irak'ın geleceği ele alındı.

Conrad Otel'de gerçekleşen görüşme, 1 saat 45 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından El Hekim ile basına açıklama yapan Davutoğlu, çok köklü bir geleneğe sahip El Hekim ailesinin Irak'ın son dönemde istikrara kavuşmasına büyük katkılar sağladığını ifade etti.

Görüşmede Irak'ta seçim öncesi son durum, Türkiye Irak ilişkilerini ve gelecekte ortak olarak yapılabilecek çalışmaları gözden geçirdiklerini belirten Davutoğlu, "Biz Türkiye olarak Irak'ta etnik grupların birlikte, barış içinde, kardeşçe Irak'ın geleceğini inşa etmelerine büyük önem veriyoruz ve önümüzdeki seçimleri, böyle bir kardeşliğin gerçekleşeceği önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz" dedi.

Türkiye'nin Irak ile yakın dönemde yoğun ilişkiler içine girdiğini kaydeden Davutoğlu, bu ülke ile yüksek düzeyli iş birliği mekanizması oluşturduklarını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin eş başkanlığında gerçekleşen toplantılar sonunda 48 anlaşmaya imza atıldığını hatırlatan Davutoğlu, Türkiye Irak ilişkilerinin gelişerek devam edeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz müreffeh, istikrarlı bir Irak'ın sadece Irak'ta yaşayan kardeşlerimiz için değil, bölgemiz için de büyük bir kazanç olduğunu düşünüyoruz. Ve Sayın Ammar El Hekim'in böylesi bir Irak'ın inşasında basiretli bir liderle çok ciddi katkılar yapacağına inanıyoruz. Kendilerine seçim sürecinde başarılar diliyoruz. Türkiye'nin Irak'a dönük desteği her zeminde devam edecektir" dedi.

El Hekim: "Kerkük'te elimizden geleni yapacağız"

Irak İslam Yüksek Konseyi lideri El Hekim de Türkiye'nin sosyal değerlere uygun demokratik deneyimine büyük önem atfettiklerini, son dönemde gerçekleşen demokratik açılım çalışmalarını da takip ettiklerini kaydetti.

El Hekim, Irak'taki bütün gruplara açık olan Türkiye'nin, Bağdat'ta bulunan büyükelçiliğinin yanı sıra Basra, Musul ve Erbil'de açtığı ve açacağı konsolosluklarla da bu açılımın gerçekleşeceğini gördüklerini ifade etti.

Türkiye'nin Arap ve İslam bölgesini ilgilendiren dosyalara karşı tutumunu ve rolünü saygıyla karşıladıklarını vurgulayan El Hekim, Türkiye'nin aynı zamanda Batı ile ilişkilerini geliştirmesine de önem atfettiklerini söyledi.

İki ülke ekonomisinin gelişmesi için karşılıklı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerini anlatan El Hekim, "İki ülkeye zarar veren terörist gruplara karşı da kontrolün sağlanması hususunu ele aldık. Bu tür terör örgütleri, her iki ülkenin halklarına da zarar vermektedirler" dedi.

Bütün Iraklıların haklarına verdikleri önem kadar Türkmenlerin de haklarına büyük önem vereceklerini kaydeden El Hekim, Kerkük konusunda ise "Kerkük küçük bir Irak'ı temsil etmektedir ve Kerkük'te iyi bir yaşamın sağlanması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin Irak'taki demokratik sürece desteğini sürdüreceğine olan inancını dile getiren El Hekim, "Aynı zamanda Türkiye diğer bütün meselelerde de bize yardımcı olacaktır. Özellikle su ve kuraklık meselelerinde olduğu gibi. Irak çatısı altında bütün Irak'ı oluşturan grupların barışçıl bir ortamda yaşamlarını sağlanması için Irak'taki seçimlerin belirlenen zamanda yapılması için elimizden gelen her türlü çabayı harcayacağız" dedi.

Diğer Haberler