Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Hz. Abbas (a.s) Tekirdağ Yeniçiftlik Hz. Abbas Camii’nde Anıldı

Şehitler Şahı Hz. Hüseyin (a.s) ve onun vefalı kardeşi Hz. Abbas’ı (a.s) anma programı Tekirdağ Yeniçiftlik Hz Abbas Camii’nde gerçekleştirildi. 

15 Mayıs 2022
Hz. Abbas (a.s) Tekirdağ Yeniçiftlik Hz. Abbas Camii’nde Anıldı

15 Mayıs Pazar günü Yeniçiftlik Hz. Abbas Camii Derneği tarafından düzenlenen anma programına, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, CABİR Başkanı Seyyid Seccad Karakuş, Zeynebiye Camii Derneği Başkanı Ali Şahintekin, CAFERİDER Genel Sekreteri Volkan Ataibiş, Tekirdağ Marmaraereğlisi Belediye Başkan Yardımcısı Bahattin Çavdar, Marmaraereğlisi Müftülüğünden Mikail Zor, siyasi parti temsilcileri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve İstanbul’un dört bir yanından gelen Hz. Abbas (a.s) âşıkları akın etti.

Anma programı Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından,  Yeniçiftlik Hz. Abbas Camii Alimi Gökhan Tağal ve Dernek Başkanı H. Süleyman İlter katılımcılara hoş geldiniz konuşması yaptı.
 
Hoş geldiniz konuşmalarının ardından, Tekirdağ Marmaraereğlisi Belediye Başkan Yardımcısı Bahattin Çavdar bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Çavdar Konuşmasında programa şehir dışı ziyaretlerinden dolayı katılamayan Tekirdağ Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata'nın selamlarını iletti.

Çavdar’ın konuşmasının ardından, Marmaraereğlisi Müftülüğünden Mikail Zor bir konuşma gerçekleştirdi. Zor konuşmasında; " Ülkemizde bizi bir arada tutan şey, Ehl-i Beyt sevgisidir. Rabbim bizleri bu yolda ilerlemeyi nasip etsin. Bizlere Ehl-i Beytin sadakatini nasip eylesin" dedi.

Marmaraeğlisi Müftülüğü’nden Mikail Zor’un konuşmasının ardından, Cabir Başkanı Seyyid Seccat Karakuş bir konuşma gerçekleştirdi. Karakuş konuşmasında; "Bu camii Hz. Abbas (a.s)'ın adıyla müzeyyendir. Ehl-i Beyt sevgisi bütün Müslümanların birlik ve dirlik kaynağıdır. Çünkü bu bizlere Kuran-ı Kerim'in emridir. Bütün Müslümanlar olarak bizler Ehl-i Beyt sevgisinde bir olmalıyız. Allah-u Teala bu sevgiyi bizim elimizden almasın." dedi. 

Ardından kürsüye davet edilen Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz anma programında bir konuşma gerçekleştirdi. Özgündüz konuşmasında; "Bugün Hz. Abbas’ın (a.s) mübarek viladetini anmak için burada bulunmaktayız. Ehl-i Beyt her şeyini eşsiz temettü olan Öz Muhammed-i İslam için feda etmiştir. İslam'ın en övündüğü ilk savaşlardan birisi Bedir Savaşı'dır. Bizler Bedir'de Cahiliye vahşetine son verip kusursuz İslam'ı inşa eden peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın (s.a.a) tarafındayız. Yezid Kerbela'da Bedir'in davasını görmekteydi. Yezid İmam Hüseyin’in (a.s) Kerbela'da şehit ettikten sonra şu sözleri sarf ediyor; "Keşke Bedir’deki büyüklerim görselerdi, Muhammed'in evladından intikamını nasıl aldım. Dedelerim bana derlerdi ki, Yezid elin kurumasın bizim intikamımızı Muhammed’den iyi almışsın... derdi." Yani Kerbela Bedir'in devamıdır. Burada neredeysek Kerbela'da da oradayız. Hz. Abbas (a.s) Kerbela'nın alemdarıdır. Babasının Bedir'in aslanı olduğu gibi. Ehl-i Beyt sevgisi Muhammed-i risaletin ücretidir. Hz. Abbas (a.s) İmam Hüseyin (a.s) için, amcası Cafer-i Tayyar gibi İslam uğruna kollarını ve canını vermiştir. Hz. Abbas (a.s) sevenlerin gözü aydın olsun. Bayramınız mübarek olsun. Çanakkale’yi de geçilmez kılan, ölüme meydan okuyan o yiğitlerinde ruhları şad olsun. Allah aramıza mezhebi ve kavmi fitne sokanların fitnesini kendi başına çevirsin." dedi.
 
Anma programı pasta kesimi ve verilen ihsan yemeği ile son buldu.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.