Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Zeynebiye'de 3. Muhtemel Kadir Gecesi İhya Edildi

Muhtemel Kadir Gecelerinde Zeynebiye Camii'ne akın eden Ehl-i Beyt dostları camiye sığmadı. Zeynebiyeliler, sabah namazına dek süren manevi atmosfere bürünerek geceyi ihya ettiler. 

25 Nisan 2022
Zeynebiye'de 3. Muhtemel Kadir Gecesi İhya Edildi

24 Nisan Pazar günü 3. Muhtemel Kadir Gecesi’nde Zeynebiye Camii Ehl-i Beyt Âşıklarının yoğun katılımı nedeniyle Zeynebiye Camii doldu taştı.

Kuran’ı Kerim tilavetleriyle başlayan İhya Gecesi Programda Ehl-i Beyt Dostları 2 rekatlık ihya gecesi namazını eda ettiler. Namazın ardından da yetmiş defa: “Esteğfirullahe ve etûbu İleyh” zikrini hep bir ağızdan söyleyen cemaat, Allah’tan bağışlanma dileyerek ve tövbe ettiler.

Daha sonra Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz bir konuşma yaptı. Özgündüz Kadir Gecesinin faziletlerini anlattığı konuşmasında; “ İnsanlık İmam Ali (a.s)’yi şehit ederek, aslında kendine zulüm etmiştir. Bana söyleyin ki, yiğitlikte Peygamberimiz Resul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.a) hariç Ben-i Âdem içerisinde İmam Ali (a.s)’den başka birisi var mıdır? İmam Ali (a.s) gücünü bir defa bile insanlık aleyhine kullanmamıştır. Tabi ki, Zülfikar İmam Ali (a.s)’nin elinde adaletin ölçüsüdür. O kılıç haksız yere birisinin bedeninde bir yeri çizmiş midir? İmam Ali (a.s) kötülüğün ve kötülerin karşısındadır.

İmam Ali (a.s)’den bilgili kim var? Fıkıhta, tefsirde ve tarihte var olan ne varsa, halifelere gelip sorduklarında onlar İmam Ali (a.s)’yi çağırıyorlardı. İmam Ali (a.s)’de hemen geliyordu ve hepsinin cevabını veriyordu. Hukuki bir konuda yanlışlar olduğunda da İmam Ali (a.s) hepsini düzeltiyordu. Hiçbir kayıtta ben görmedim ki, İmam Ali (a.s)’ye bir konuda soru sorulduğunda cevabını bilemedi veya o konuyu bir başkası çözmüştür diye. Böyle bir bilgeyi, bilgini, âlimi, adili, dürüstü en soylu ve en namusluyu, biz (Ben-i Âdem) kabul etmedik. O her zaman adaletle davranıyordu. Biz adalet istemiyoruz ki, hep çıkarlarımızın peşindeyiz. Bizler dünyevi çıkar peşindeyiz.

İmam Ali (a.s) bilgisini, gücünü kötüye ve zulüm etmeye kullanmamıştır. O Ebû Tâlib'in oğludur. O aile şerefini de, kibirlenme ve birilerini ezme vesilesi olarak görmüyordu. Peygamberimiz Resul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.a) hariç İmam Ali (a.s) eşsiz bir insandır. Biz İmam Ali (a.s)’yi Ümmet-i Muhammed olarak kabul etmedik. Cenk meydanında müşrikler yoktu, Ümmet-i Muhammed vardı. Adaleti, mertliği, hakkaniyeti, doğruluğu ve yiğitliği öldürdük. Ümmeti Muhammed olarak, sizleri tenzih ederim, hep çıkarının peşindedir. Bugün İmam Ali (a.s)’nin dönemindekilere sövenler, kendileri bugün aynı şeyleri yapmaktadır. Ümmet-i Muhammed, çıkarlarının peşinde dörtnala gitmektedirler.

İstihdam yaratın, üretin ama helalinden üretin gasp ile değil. Dünya için ahiretinizi yakıyorsanız kıyamet gününde çok pişman olacaksınız. Ebedi yurda eli boş gidenler çok ama çok pişman olacak. Allah-u Teâlâ tembelleri sevmez, emek verip ter dökenleri sever. Allah-u Teâlâ kaderinizi dünya ve ahiret güzelliklerine mukadder kılsın. Geçmişlerinize gani gani rahmet etsin.” dedi.

Özgündüz'ün konuşmasının sonunda verilen aranın ardından Cevşen-i Kebir Duası'na devam edildi.

Cevşen-i Kebir Duası'nın ardından Erdebil’den katılan Ehl-i Beyt Meddahı Hacı Mehdi Bedehsan’ın okuduğu mersiye ve sinezenlerle gözyaşları sel oldu.

Sahur yemeğini Zeynebiye Camii çay bahçesinde yiyen katılımcılar, yemeğin ardından hep birlikte "Bike Ya Allah" duasıyla Yaradan'a yakardılar. Duanın peşinden başlayan sabah namazını eda eden Zeynebiyeliler muhtemel Kadir Gecesini ihya etmenin huzuruyla Zeynebiye'den ayrıldılar.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.