CIA İşkence Kasetlerini İmha Etti

Amerika'da, CIA'nin sorgulama kasetlerinde imha edilen 12 görüntüyü yok etmesini konuşuyor

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) bazı terör zanlılarının sert sorgulama görüntülerini içeren 12 kaseti imha ettiği iddia edildi.

Hükümetin gözaltındakilere kötü muamele ettiği iddiasıyla Amerikan Sivil Özgürlükler Derneği tarafından açılan bir davada öne sürülen bu iddia, söz konusu kasetlerin 92 kasetlik bir koleksiyonun parçası olduğunu savunuyor.

CIA'nin ''geliştirilmiş sorgulama tekniklerinin'' kullanıldığını gösteren kasetlerin imhası iddiası ile ilgili cezai araştırma başlatıldı.

Araştırma kapsamında, El Kaide komutanı Ebu Zübeyde ve diğer bazı üst düzey El Kaide yöneticilerinin sorgulama kasetlerinin imha edildiği iddiası inceleniyor. Derneğin avukatı, ''CIA'nin sorgulama sırasında işkence kullanmasının sır olmadığını, ancak hükümetin bu kasetler hakkındaki bilgileri halktan gizlediğini'' öne sürdü.

Dernek yetkilileri, 11 Eylül saldırılarının ardından Bush hükümeti döneminde CIA'in yaklaşık 100 terör zanlısını gizli yerlerde tuttuğunu ve en az üçte biri üzerinde sert sorgulama yöntemleri kullanıldığını belirtiyor.

Eski CIA Direktörü Michael Hayden, 3 zanlıda suda boğulma hissi yaratan (waterboarding) yönteminin kullanıldığını kabul etmişti.

Dünyabülteni

Diğer Haberler