Cheney Suikast Timlerini Yönetmiş

Cheney'e bağlı sınırsız yetkili suikast timleri, hem ABD'lileri infaz etmiş, hem de ülkelere operasyon düzenlemiş.

Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, ABD ordusu içinde bulunan "suikast timinin" eski Bush yönetiminde doğrudan ABD eski başkan yardımcısı Dick Cheney'e bağlı olduğunu söyledi.

Araştırmacı gazeteci Hersh, Salı günü Minnesota Üniversitesi'nde yapılan Nixon sonrası ABD başkanlarının yönetim ihlallerinin tartışıldığı "Great Conversations" (Büyük Münazaralar) adlı oturumda, önemli açıklamalarda bulundu.

Hersh'e göre, eski başkan yardımcısı Dick Cheney "yönetim suikast timi" denilen gizli örgütün yürüttüğü operasyonları görmezlikten geldi ve kendisine operasyonlarla ilgili bilgiler verildi.

Gazeteci Hersh, moderatörün sorusu üzerine, "11 Eylül'den sonra (CİA) halka karşı faaliyetlere fazlası ile dahil oldu. Halkı devlet düşmanları olarak düşünüyorlardı. Halbuki bunun için herhangi bir yasal yetkileri yoktu." dedi.

New York Times'ta Salı günü yayınlanan bir makalede adından bahsedilen Joint Special Operations Command'ın (Birleşik Özel Operasyonlar Komutanlığı) bağımsız olarak kurulan özel operasyonlar biriminin bir başka özel kanadı olduğunu vurgulandı.

Hersh, "Kongrenin bunun üzerinde bir denetimi yok. Bu bir yönetim suikast timidir. Ve bu devam etti" dedi.

Bush yönetimi sırasında birimin sınırsız yetkiye sahip olduğunu vurgulayan Hersh, "Büyükelçiye veya CİA istasyon şefine konuşmadan bunlar ülkelere gidiyorlardı. Listede isimleri bulunan insanları buluyor, infaz ediyor ve ayrılıyorlardı. Hepimizin adına bu böyle devam etti" şeklinde konuştu.

Oturumun ardından meydana gelen şiddetli tepkiler üzerine maille bir açıklama yapma gereğini duyan Hersh, "Önceden bu yeni yayınlanmamış bulgulardan bahsetmeyi planlamadığını belirterek bununla ilgili gerekli ispat ve malzemeyi toplamanın birkaç yıl alabileceğini söyledi.

Dünyabülteni

Diğer Haberler