Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır Erbain 2018 konuşması

Hz. Peygamberimizin torunu Hz. İmam Hüseyin (as) ve 71 yareni, Kerbela çölünde şehit edilişlerinin 40. gününde törenlerle anıldı.

Sevgili Ehl-i Beyt dostları bugün Erbain. Miladi takvime göre şehadetin üzerinde 1379 yıl geçmiştir ve geçecek zaman içerisinde Peygamber torunlarını hep saygı ve sevgi ile  anılmaya devam edecektir.
İmam Hüseyin (a.s) anmak ve ağlamak son derece duygusal ve insanı davranıştır. Ancak bunlardan daha önemlisi İmam Hüseyin (a.s)’ı anlamaktır. İmam Hüseyin (a.s) 1400 yıl önce insanlara çok güzel bir yol göstermiştir. Zira Hz. Muhammed (s.a.a) İslam’ı güzel ahlak olarak tanımlamıştır. 
O halde ahlak gelecekle töre ile ilgili bir şey değildir. Ahlak erdemle birleşir ise değer kazanır. Erdemli olmanın başında da adalet gelir. Zalim bir insanın adaletli olması beklenememelidir. İşte İmam Hüseyin (a.s) bu iki erdeme birden sahiptir. Bize öğrettiği şeylerden birisi ise ahlak, adalet ve erdemliğin bireysel bir konu olmayıp toplumsal bir olaydır. Bu değerler toplumsal boyutta gerçekleşir. Bu değerler uğruna şehadeti göze almıştır. En büyük ibadetin iyiliği emredip kötülüğü men etmektir. İmam Hüseyin (a.s) güzel ahlak ve cesaretin sembolüdür. İmam Hüseyin (a.s) ilkeleri günümüzde de bizlere yol göstermektedir. Yeter ki uyalım ve uygulayalım.” dedi.
 
Muhabir: Ali Ekber GÖKÇE

Diğer Haberler