Bizim ‘İmam Hüseyn’e Yas’ Adında Büyük Bir Nimetimiz Var

Muharrem Ayı’nın girmesi nedeniyle Büyük Taklit Merci Ayetullah Mekarim Kum Şairler ve Meddahlar Kurulu üyeleri ile görüştü.

Kum Şairler ve Meddahlar Kurulu üyeleri ile görüşen Ayetullah Mekarim Şirazi 'İmam Hüseyin'in (as) için yas tutmak birçok sorunu çözebilecek büyük bir yatırımdır' dedi.
 
Ayetullah Mekarim Şirazi sözlerine şöyle devam etti;
 
"Biz 56 yılında Mahabad'da sürgündeydik. Mahabad, diğer şehirlerin aksine sessiz ve sakindi. Mahabad'da Ehlisünnet âlimleriyle irtibat kurma şansını yakaladık. Biz, "Bu şehir, uyanmanın eşiğinde ama siz sessiz oturuyorsunuz" dedik. Ehlisünnet âlimleri "İki tarafın farklılıklar var. Öncelikle Şiaların aksine biz devlete bağlıyız ama siz özgür ve müstakilsiniz. İkinci olarak sizin İmam Hüseyin'in için yas merasimleriniz var. Binlerce insanı bir araya toplayarak itikadi ve siyasi konuları konuşabiliyorsunuz ama bizim için 50 kişiyi bir araya toplamak bile çok zor" dediler. O an Allah'ın Ehlibeyt'in bereketi ile bizlere nasıl büyük bir nimet verdiği anladım.
 
Gerçekten de Aşura'nın tahmin bile edilemeyecek büyüklükte kapasitesi var. Bizim 'Hz. Hüseyin'e Yas' adında büyük bir nimetimiz var. Bu nedenle matem meclisi düzenleyenler, vaizler ve mersiyehanlar ağır bir sorumluluk sahibidir. Eğer bu üç grup işlerini en mükemmel şekilde yaparsa İmam Hüseyin (a.s) için düzenlenen matemlerin güçlü enerjisi ortaya çıkacaktır.
 
Matem meclisleri, din, iktidar, bağımsızlık ve dünya için potansiyel bir güç kaynağıdır. Ama maalesef her zaman etkili kaynaklardan suistifade edilmektedir. Yas programlarının ehli olmayan, liyakatsiz ve adaletsiz insanların eline düşmemesi konusunda uyanık olmak gerekir. Çünkü böylesi meclislerin bereketi büyük olduğu gibi tehlikeleri ve zararları da büyük olacaktır. Öyle ki yanlış sloganlarla insanlar yanıltılabilir ve düşmanlarının eline kötü bahaneler verilebilir.
 
Bazıları kırmızıçizgilere riayet etmeyerek 'Meclislerimizin kalabalık olması için müşteri toplamamız gerekir!' diyor. Hepimizin sorumlulukları var. İmam Hüseyin'in (a.s) için düzenlenen matem meclislerinin temiz ve saf halini tanıtmamız gerekir. Bunu başarmak için meddahlar, kahramanca hareket etmelidir."
 

Diğer Haberler