Beypazarı' nda Hocalı Soykırımı Anıtı İnşa Edilecek

Ermeniler 1992'de yaptıkları katliamı Beypazarı Belediye meclisi soykırım olarak tanııdı ve Hocalı şehitleri için anıt yaptırma kararı aldı.

Ankara'da Beypazarı Belediyesi'nin davetlisi olarak bulunan Azerbaycanlı milletvekili Ganire Paşayeva memnuniyetini şöyle dile getirdi:"1918 yıllarında Türk insanına ve Azerbaycan Türklerine yaptığı soykırım, katliamlar bir tarafa, 1992'de dünyanın gözü önünde, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde, Hocalı'da soykırım yaptılar. Ankara Keçiören Belediyesi Hocalı katliamının tanınması yönünde bir karar aldı. Bu bizim için çok önemli. Diğer belediyelerin de bu kararı almasını bekliyoruz. Çünkü biz bir milletiz, kardeşiz. Kardeşlerimize, insanımıza karşı yapılan haksızlığa karşı bu kararlar çok önemli'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE'DA KARABAĞ KONUSUNDAKİ DUYARLILIK BİZİ MUTLU ETTİ''-

Türkiye'de, Karabağ konusunda herkesin duyarlı olduğunu gördüklerini ve bunun kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Ganire Paşayeva, bu konuda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan ile bazı bakanlar ve siyasi parti genel başkanları ile görüştüklerini anlattı.

Bu görüşmelerde ülkeler arasındaki ilişkilerin konuşulduğunu ifade eden Paşayeva, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye-Ermanistan sınırlarının açılmasına dair çeşitli liderlerin açıklamaları ve bundan Azerbaycan halkının duyduğu üzüntüyü yetkililere ilettik. Bu sınırlar, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki olarak kapatılmıştı. Azerbaycan toprakları işgalden azad olana kadar sınır açılmamalı.''

Genire Paşayeva, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Türkiye, bu güne kadar yürüttüğü politikaları, bundan sonra da yürütür umudunu taşıyoruz. Sınır kapılarının açılmasının şartları vardır, o devem eder. Ermenistan'ın Türkiye'ye karşı iddiaları var, toprak iddiaları, sözde Ermeni soykırımı gibi iddiaları var. Burada ilk adımı atacak olan Ermenistan'dır. Çünkü bu durumu Ermenistan yarattı. Ermenistan adım atmadan, bu sınır kapısı açılmaz. Karabağ, sadece Azerbaycan'ın değil tüm Türklerin sorunudur.''

Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp ise ilçede bir caddeye ''Azerbaycan'' adını vererek dostluğu daha da pekiştirmek istediklerini söyledi.

Özalp, bir Türk vatandaşı olarak işgalden rahatsızlık duyduğunu, bunun kısa sürede çözüme kavuşacağını umut ettiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Cengiz Özalp, Azerbaycan heyetine ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdirdi.

Diğer Haberler