Başpiskopos Atina'ya Cami İstemiyor

Yunanistan Başpiskoposu Yeronimos, Ortadoğu’da yaşananlar nedeniyle Atina'da cami yapılmaması gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başpiskoposu Yeronimos, Atina’da Müslümanların ibadet edebileceği bir cami inşa edilmesine sıcak bakmadığını söyledi.

Atina’da yayımlanan Elefterotipia gazetesindeki demecinde Atina’da cami konusuna değinen Yeronimos, kendisinden önceki başpiskoposun her inananın ibadet yeri olması düşüncesiyle bu konuda onay verdiğini ancak kendisinin son zamanda Ortadoğu’da yaşananlar nedeniyle bu konuda çekinceleri bulunduğunu belirtti.

Önceki başpiskoposun cami konusuna onay verdiği dönemde bununla ilgili tek sorunun yer bulma konusu olduğunu ancak bugün durumun farklı hale geldiğini ifade eden Yeronimos, şunları söyledi:

"Bugün çevremizde yaşananlar nedeniyle benim bazı çekincelerim var. Bizler Müslümanların taleplerine muvafakat gösterirken onların karşılık olarak aynı şeyi yapmaması olmaz. Öğrendiğime göre Ortadoğu’da Hristiyanların öldürülmeleri, tenkil edilmeleri ve iki başrahibin kaçırılması gibi olaylar beni düşündürüyor. Gönül rahatlığıyla evet diyemiyorum."

Tekfirciler her şeyi yıkıyor

Suriye'de yüzlerce camiyi-türbeyi yıkan ve on binlerce Müslümanı din adına katleden Vahabi tekfirci anlayış çok sayıda kiliseyi de tahribata uğratmış Hristiyan yerleşim bölgelerine saldırmıştı. Üstelik bu çeteler de bunu inkar etmiyor ve mesajlarında bunu açıkça dile getirip tehditler savuruyorlar.

Bu gericilik yeni bir şey de değil. Afganistan'da binlerce yıllık Buda heykellerini bombalayan, Mali, Libya ve Bahreyn'de pek çok tarihi eseri yerle bir eden, Mısır'daki piramitlerin put olduğu gereçkesiyle yıkılması fetvasını veren gerici zihniyet Suriye'de heykel, kilise, cami, müze ayırt etmeksizin her türlü insanlık mirasına saldırıyor!

Geçtiğimiz aylarda Mısır’daki Selefilerin lideri, Büyük Sfenks ve piramitlerin “put” oldukları gerekçesiyle yıkılması gerektiğini söylemişti! Mısır'da da son olaylarda Kıpti Hristiyanlara ait çok sayıda kilise saldırıya uğramıştı.

Diğer Haberler