Bağdat'ın Kuzeyinde Patlama

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzey batısındaki Tikrit'te bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu onlarca sivil hayatını kaybetti ve yaralandı.

Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf Bedr yaptığı açıklamada, bomba yüklü aracının Tikrit'in el Hoccas ilçesinde infilak etmesi sonucu 5 sivilin hayatını kaybettiğini ve 37 kişinin de yaralandığını duyurdu.
 
Irak güvenlik güçleri olay yerinin etrafını kordona alarak yaralıları en yakın hastaneye kaldırdılar.
 
Bir güvenlik kaynağı da Irak'ın kuzeyindeki Şorkat'a bağlı bir köyde meydana gelen patlamada bir sivilin öldüğünü iki kişinin de yaralandığını bildirdi.
 
Muhtari, dün Türkiye'ye yaptığı ziyarette diyanet işleri başkanı Ali Erbaş'la görüşmesinde,  üniversitenin çeşitli ülkelerden çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi ve  İslam dünyasından en az 10 ülkeyle işbirliği anlaşması imzaladığını bildirdi.
 
Görüşmede diyanet işleri başkanı Ali Erbaş da, İran ve Türkiye arasında dini, kültürel, tarihi ve dil gibi çok sayıda ortak yönlerinin olduğunu belirterek, iki ülke arasında kültürel ve akademik alanda işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.
 
Ali Erbaş, iki ülke üniversiteleri arasında hocalar arasında görüş alış verişlerin çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye'de ilahiyat alanında 100 kadar fakülteye sahip olduğunu ve bunun için İslam Mezhepleri Üniversitesi ile iyi bir işbirliğinin olabileceğini söyledi.

Diğer Haberler