Azerbaycan, Doğalgazını Karadeniz'den Pazarlayacak

Azerbaycan'ın doğalgazının, petrol ve petrol ürünlerinin yeni ihraç yolu Karadeniz olarak belirlendi. İlk nakliyat Bulgaristan'a yapılacak.

Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, bugün düzenlediği basın toplantısında Azerbaycan'ın yeni bir istikamet ve yeni bir formülle kaynaklarını Avrupa'ya pazarlamayı düşündüğünü belirtti.

Bakan basın toplantısında şunlar söyledi: "Özel tankerler ile sıvılaştırılmış doğalgazın Karadeniz yolu ile nakli, Azerbaycan için yeni bir yöntemdir. Bu yöndeki çalışmalarımıza devam ederek bu projeyi her yönüyle araştırarak hayata geçireceğiz. 

Nabucco projesinin de önemine vurgu yapan Natık Aliyev: "Avrupa Birliği için Nabucco büyük önem arz etmektedir. Şu an bu büyük projesinin finansı konularında görüşmeler devam etmektedir. Proje hayata geçtiğinde Azerbaycan gazı Almanya'ya kadar uzanacak. Azerbaycan'ın AB ile ortak çalışmaları bundan sonra da devam edecektir." dedi.

Hatırlatalım ki geçtiğimiz günlerde Bulgaristan'da, doğazgazın nakliyle ilgili Bulgartrangaz şirketi ile Azerbaycan Devlet Petrol İşletmesi (ARDNŞ) arasında belge imzalanmıştı.

Diğer Haberler