Aşkenazi: Hizbullah'la Yeni Bir Savaş Kaçınılmaz

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Hizbullah’la yeni bir savaşın yakında ve kaçınılmaz olduğunu belirtti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Hizbullah’la yeni bir savaş ihtimalini uzak gördüğünü belirten önceki açıklamasıyla çelişen yeni bir açıklamada bundu ve Hizbullah’la yeni bir savaşın kaçınılmaz olduğunu ifade ederek yakında yaşanabilecek yeni bir savaş yüzünden İsrail’in 2006 yılındaki şartlarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
 
Hizbullah’ın sınırlardaki faaliyetlerini yakından izlediklerini belirten İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’nin, Hizbullah’la savaşın kaçınılmaz olduğuna ilişkin demecine yer veren İsrail’e ait Na’na’ adlı bir haber ajansı, “Yazın sıcak rüzgarı veya savaşın kızgın meltemi” başlıklı analizinde, İsrail’in üç yıllık ateşkesin ardından Lübnan sınırına yeniden askeri yığınak yaptığına dikkat çekti.
 
Beyrut’un güneyindeki Dahiye bölgesinde Hizbullah’a ait bir silah deposunda meydana gelen şüpheli yangının Hizbullah’ın UNIFIL kontrolü altındaki güney bölgelerindeki askeri faaliyetlerinin bir göstergesi olduğunu belirten Na’na’ haber ajansı, İsrail basınında yer alan haberlerin de halkta yeni bir savaşın başlayacağı konusunda tedirginlik yarattığını ifade etti.
 
İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, geçtiğimiz hafta bir askeri eğitim merkezinde ordu mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada tüm sınırlarda sükunetin hakim olduğunu belirtmiş ve Hizbullah’la yeni bir savaş ihtimalini uzak gördüğünü söylemişti.
 
Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah da İsrail’in yeni bir savaş için bahane aradığını belirterek, yeni bir savaşın başlaması durumunda Tel Aviv’i vurabileceklerini söylemişti.
 
 YDH

Diğer Haberler